K útoku na letiště v pákistánském Karáčí se přihlásil Tálibán, o život přišlo 28 lidí

V pákistánském velkoměstě Karáčí skupina silně vyzbrojených mužů zaútočila na jeden z terminálů mezinárodního letiště. Několik hodin trvající přestřelku ukončilo až vojenské komando, které podle armády zlikvidovalo všechny atentátníky. K útoku se přihlásila pákistánská odnož Tálibánu. Při pětihodinové noční bitvě přišlo o život celkem 28 lidí. Dalších 14 osob utrpělo zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotníci odvážejí zraněného po útoku na mezinárodní letiště v Káráčí | Zdroj: Reuters

"Je to zbabělý čin teroristů," prohlásil během zásahu proti nim ministr informací provincie Sindh Sharjeel Memon.

Rozcházejí se informace, jak ozbrojenci do areálu letiště pronikli. Podle jedné verze použili falešné dokumenty, podle jiné překonali násilím plot s ostnatým drátem.

Během útoku, při kterém zemřelo několik členů letištní ostrahy a zaměstnanců aerolinií, zaznělo několik výbuchů. Lokální televize Dunya odvysílala záběry sebevražedné vesty s výbušninami a granátů použitých při atentátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útoku ozbrojenců na letiště v Karáčí mluvila Tea Parkanová

Podle pákistánských úřadů byli útočníci velmi dobře vycvičení a vyzbrojení. Nejspíš chtěli zničit některá letedla. To se jim ale nakonec nepodařilo.

Mezi mrtvými je deset útočníků, většina ostatních obětí jsou členové ochranky letiště, dva mrtví byli civilisté. Sedm z členů Tálibánu padlo v palbě, tři se zabili sami, když aktivovali výbušniny, které měli u sebe.

„Při útoku se nepoškodilo žádné letadlo. Všechno se to odehrálo na terminálu,“ popsal útok popsal jeden z šéfů zásahové jednotky Rizwan Akhtar. „Útočníci tam vnikli ze dvou různých směrů ve skupinách po pěti. Nikdo z nich nepřežil.“

K útoku se přihlásil Tálibán

Veškeré lety do velkoměsta s mnoha miliony obyvatel musely být odkloněné, provoz bude podle úřadů obnoven nejdříve dnes večer.

K útoku na letiště v pákistánském Karáčí se později přihlásila pákistánská odnož Tálibánu. "Spáchali jsme tento útok na karáčské letiště jako vzkaz pákistánské vládě, že jsme stále naživu. Je to reakce na zabíjení nevinných lidí pumovými útoky na jejich vesnice," citoval Reuters mluvčího Talibanu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Účast Talibanu na útoku na letště v Káráči považuje za velmi pravděpodobnou komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Podle AFP se Tálibán mstí za smrt svého velitele Hakimulláha Mahsúda, který zemřel při loňském útoku amerického bezpilotního letounu.

Teroristé zabíjeli i na jihozápadě země

Při jiném teroristickém útoku poblíž hranice s Íránem navíc zemřelo přes dvacet lidí. Zabil je v restauraci sebevražedný útočník, který odpálil bombu. Jeho oběti jsou vyznavači v Pákistánu menšinové šíitské odnože islámu.

Oba incidenty nejspíš zkomplikují snahy pákistánské vlády premiéra Naváze Šarífa o mírové rozhovory s islamistickým hnutím Tálibán.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Jan Prokeš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme