V Charkově skončilo druhé kolo jednání o situaci na Ukrajině. Opět bez výsledků

Bez výsledku skončilo v Charkově druhé kolo rozhovorů o zmírnění krize na východě Ukrajiny. U kulatého stolu se sešli představitelé vlády a místních úřadů. Zástupci separatistů pozvánku nedostali. Ve východní části země pokračovaly také ozbrojené útoky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání v Charkově nebyla úspěšná. Další budou ve středu v Čerkasech | Zdroj: Reuters

První setkání přímo na východě Ukrajiny nepřineslo žádný velký zlom. Jeho účastníci, premiér, exprezidenti, zástupci církví a místních úřadů pouze schválili výzvu pro parlament Ukrajiny, aby přijal memorandum o míru, porozumění a jednotě.

Premiér Arsenij Jaceňuk dnes přislíbil například "zvláštní postavení" ruštině a decentralizaci moci. U debaty, stejně jako u prvního kola jednání, chyběli separatisté, stejně jako opoziční komunisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na východě Ukrajiny mluvil zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Dnešní rozhovory v Charkově provázela demonstrace odpůrců prozápadního kyjevského režimu. Další jednání se uskuteční ve středu v Čerkasech.

V tomto středoukrajinském městě mezitím uspořádali lidé z organizace Pravý sektor parodické referendum za připojení ruské Kubáně k Ukrajině. Kubáň je historicky ukrajinská oblast na jihu Ruska, leží na pobřeží Azovského a Černého moře.

Hlasovat v referendu mohli všichni, kdo chtěli, včetně domácích zvířat. Podle organizátorů se zúčastnilo 140 procent obyvatel oblasti.

Na východě Ukrajiny úřady pohřešují desítky lidí. Množí se i útoky na novináře

Číst článek

Na východě Ukrajiny situace ale není tak veselá. V Makejevce na okraji Doněcku neznámí útočníci ostřelovali zastávku s lidmi a zranili ženu a dítě. K podobným incidentům došlo také v Luhansku.

Ve Slavjansku svedla Národní garda boj s proruskými separatisty a ukrajinští pohraničníci krátce zajali jednoho z vůdců separatistů, gubernátora samozvané Doněcké lidové republiky Valerije Bolotova.

Ve Slavjansku se opět střetly ukrajinské síly s proruskými separatisty (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Boj s proruskými separatisty ve Slavjansku doprovázely podle ukrajinské agentury Unian velmi silné výbuchy. Osvětlovací rakety vzlétaly jedna za druhou a nad městem přelétaly stíhačky.

Podle ruské agentury ITAR-TASS naopak Národní garda ostřelovala pozice místní domobrany na předměstích obklíčeného Slavjanska ze samohybných houfnic.

Ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti s potyčkami obvinilo Kyjev z neplnění ženevských dohod o mírovém urovnání krize, z lhaní a pokrytectví.

Doněck a Charkov | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme