Myslivci se obávají o stavy srnčí zvěře. Část mláďat pravidelně hyne při sečení

Mláďata polní zvěře hynou zbytečně pod koly zemědělských strojů, tvrdí čeští myslivci. Kritizují tak některé hospodáře, kteří do polí vyjíždějí bez předchozí domluvy. Ti by totiž měli sečení hlásit s dostatečným předstihem, aby správci honiteb stačili zvířata včas vyhnat. Největší škody způsobí sekačky píce na srnčím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koloušek | Foto: Comstock Images

Špatné zkušenosti má například myslivecký hospodář a lesnický pedagog ze Žeranovic Jakub Zapletal.

„V době, kdy od nich odběhne matka, se přitisknou k zemi a zůstávají nehybně ležet, takže tam není absolutně žádná šance - pokud se srnčata v poli, kde probíhá kosení pícnin, nachází - je zachránit, pokud dopředu nemáme možnost být informováni zemědělskými subjekty a pole projít s lovecky upotřebitelnými psy,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematiku smrti polní zvěře v důsledku sečení se zajímal Roman Verner

Ne vždy se ale podaří zemědělcům termín sečení naplánovat na den přesně. Kvůli počasí i technickým závadám. Martin Luža ze zahnašovické společnosti Doubrava se přesto snaží myslivcům vycházet vstříc.

„Termín plus mínus nějak víme, takže jim to nahlásím. Obsečeme pole, naděláme nějaké průseky, uličky, aby to bylo snáze průchozí. Je to jenom o lidech, prostě spolu komunikovat,“ naráží farmář na to základní - ochotu ke spolupráci.

V okolí Zlína jsou například hospodáři, kteří naopak kritizují myslivce, že včas nereagují na jejich oznámení. Lepší je proto prevence.

„Zejména v květnu chodíme při okraji travin, aby zvěř, která tam je, tam už mláďata nenechávala,“ uzavírá Oldřich Uchytil, myslivec z Bojkovic.

Simona Bartošová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme