Americký voják Bergdahl, dřív vězněný Tálibánem, se vrátil do USA

Americký voják Bowe Bergdahl, zadržovaný hnutím Tálibán, se vrátil do Spojených států. 28letý četař se dosud zotavoval z pětiletého zajetí ve vojenské nemocnici v Německu. Spojené státy dostaly Bergdahla na svobodu výměnou za pět vysoce postavených členů hnutí Tálibán zadržovaných ve věznici Guantánamo na Kubě. Mnozí kritikové ale operaci považují za kontroverzní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bowe Bergdahl je v péči lékařů armádního zdravotního střediska Fort Sam Houston v americkém Sam Antoniu | Zdroj: Reuters

Bergdahl by se měl dál zotavovat v armádním zdravotním středisku v texaském San Antoniu. Konečně také uvidí své rodiče a blízké, se kterými údajně dosud nekomunikoval.

Lékaři tvrdí, že jeho zdravotní stav je dobrý. Nicméně představitelé americké armády stále upozorňují, že Berghdal bude potřebovat čas na úplné fyzické a psychické zotavení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Bowa Bergdahla informovala zpravodajka Lenka Kabrhelová

Lékařům v Německu například řekl, že ho bojovníci Tálibánu opakovaně týrali a drželi ho v kleci. Podle expertů je jeho zdravotní stav velice křehký.

Prezident Barack Obama před časem přijal v Bílém domě vojákovi rodiče, v jejich doprovodu oznámil jeho návrat do vlasti:

"Zavolal jsem Bobovi a Jani Berghdahlovým a řekl, že jejich syn Bowe se po necelých pěti letech v zajetí vrací domů,“ prohlásil během setkání s rodiči prezident Obama.

Armáda začala prošetřovat okolnosti Bergdahlova únosu před pěti lety. Pentagon došel k závěru, že voják tehdy opustil jednotku bez povolení. Není ale jisté, zda chtěl dezertovat, jak tvrdí někteří jeho kolegové.

Bergdahla údajně Tálibán v roce 2009 zajal ve chvíli, kdy odešel z postu. To je klíčový moment, o který se všichni přou. Není jasné, proč a s jakou motivací Bergdahl odcházel.

Armáda ještě konečné slovo neřekla. Americký ministr obrany Chuck Heigl uvedl, že se bude rozhodovat na základě faktů, a ne různých obvinění.

K případu se vyjadřují mnozí vojáci, kteří Afghánistánem prošli. Bývalí kolegové z Bergdahlovy jednotky jsou kauzou rozhořčeni. Jeden z nich poukazuje na to, že Bergdahlovo chování bylo na hranici dezerce. Podle některých názorů vystavil své kolegy riziku. Několik jich při následné pátrací akci zemřelo. A pro to mnozí nemají omluvu.

Spojené státy výměnou za Bergdahlovo osvobození předaly Kataru pět talibanských vězňů z Guantánama. Tio rozhořčilo republikány v Kongresu. Podle některých mohou propuštění vězni způsobit nové riziko. Kritici poukazují na to, že Spojené státy vyjednávaly s teroristy.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme