Arabští křesťané vnímají papežovu návštěvu v Betlémě jako velkou podporu

Papež František pokračuje ve své cestě po Blízkém východě. Po návštěvě Jordánska odsloužil mši přímo na náměstí Jesliček v Betlémě na palestinském Západním břehu, sešlo se tam několik tisíc věřících. Zejména arabští křesťané vnímají papežovu přítomnost jako velkou podporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František se setkal s věřícími na náměstí Jesliček v Betlémě | Zdroj: Reuters

„Samotná moje přítomnost v Betlémě svědčí o dobrých vztazích mezi Svatým stolcem a palestinským státem,“ prohlásil papež v Betlémě.

Většina věřících, kteří se shromáždili na náměstí Jesliček, jsou palestinští křesťané. Izraelské úřady daly povolení 600 křesťanů z Gazy, aby na tuto akci přijeli. Běžně přitom lidé z Gazy nemohou cestovat na Západní břeh a prakticky ani nikam jinam.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kroky hlavy katolické církve sleduje v oblasti blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Celá dnešní mše na malém náměstí je výrazně komornější než včerejší akce na fotbalovém stadionu v Ammánu. Tam přijeli křesťané ze všech arabských zemí, především z Libanonu, ale také z Egypta nebo z Iráku.

Tito lidé, především Libanonci, nemohou cestovat na území palestinské samosprávy ani do Izraele, takže pro ně byla šance navštívit mši v jordánském Ammánu jedinou příležitostí, jak se s papežem setkat.

Oslavy 50. výročí usmíření

Papež František si Blízký východ vybral za cíl své hned druhé zahraniční cesty. Hlavní, oficiální důvod je ten, že si chce připomenout 50. výročí usmíření mezi katolickou církví a pravoslavnými církvemi, ke kterému došlo v Jeruzalémě mezi tehdejším katolickým papežem Pavlem VI. a patriarchou Athénagorem.

Existují ale i neoficiálními důvody, o kterých se mluví. Jedním z nich je snaha papeže stihnout návštěvu izraelského prezidenta Šimona Perese, jehož funkční období končí letos v červnu. Obě osobnosti jsou si blízké.

Papež František se zdraví s lidmi v Betlémě na Západním břehu | Foto: ČTK/AP

Podle Vatikánu je hlavním důvodem cesty především náboženství. Ve výbušném regionu se ale nedá vyhnout ani politickým tématům, gestům nebo léčkám.

Dnes například přilétal papež z Jordánska do Betléma vrtulníkem, což mělo politický podtext. Palestinci kvitovali s povděkem, že se papež vyhnul pozemním hraničním přechodům mezi Jordánskem a Palestinou, které kontrolují izraelské úřady.

Také vyšlo najevo, že palestinské úřady naplánovaly papežovu cestu tak, aby vedla kolem betonové dělící zdi a František ji viděl na vlastní oči.

Papež se setká s palestinskými uprchlíky

Ještě dnes po mši v Betlémě se papež soukromě podívá do chrámu Narození Páně a také stejnojmenné jeskyně. Pak ho na palestinských územích čeká setkání s palestinskými uprchlíky v táboře Dhejše na předměstí Betléma.

Odpoledne ho vrtulník převeze z Betléma na letiště Bena Guriona v Izraeli a celý zítřek bude věnovaný především návštěvě Jeruzaléma. Na programu je mj. setkání s konstantinopolským patriarchou, který přiletí právě na připomínku 50. výročí ukončení letitého schizmatu mezi oběma církvemi.

Štěpán Macháček, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme