Vlna veder sužuje nejvíce nemocné a seniory

Tropické počasí u nás by dnes mělo vrcholit. Meteorologové opět předpovídají teploty přes 30 stupňů. Horko sužuje všechny - nejvíc ale trpí nemocní lidé a senioři. V Domovech důchodců proto personál na své klienty už několik dnů více dohlíží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům pro seniory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Jak nás sestřička upozornila, venku se těžko dýchá. A tak jenom do chládečku – na chviličku,“ vypravuje devadesátiletá Lidmila Šťastná z Domova důchodců v Borohrádku na Rychnovsku.

Personálu v těchto horkých dnech přibyla práce navíc. Musí své klienty více kontrolovat, říká ředitel Jindřich Vašíček

„Dohled spočívá především v kontrole pitného režimu, aby klienti neseděli na přímém slunci, kontrolujeme, jestli někde nemají nezatažené rolety.“

Domov důchodců v Borohrádku je v parku. Také v penzionu pro důchodce v Rychnově nad Kněžnou musí podle vedoucí pečovatelky Zdeňky Šritrové zdravotní sestry na klienty více dohlížet.

Hlídají, aby každý z nich vypil alespoň 2 litry tekutin denně. A kontrolují další opatření.

„Máme zavřená okna, aby neprocházelo sluníčko byty. Máme větrání. Více pro ně dělat nemůžeme.“

S pitným režimem mají někteří senioři problémy

Paní Marie Karásková a Jana Veverková, které v penzionu žijí pokyny dodržují, i když:

„Paní doktorka říkala, že mám vypít 3 až 4 litry. Já říkám paní doktorko, tak to se posadím na záchod a nevstanu,“ povídá s úsměvem paní Karásková.

„Odpoledne ven, nepůjdu. Budu doma a budu pít hodně. Litr, dva,“ dodává paní Veverková.

Zatímco v Borohrádku se zatím nestalo, že by se některému z klientů kvůli horku přitížilo, v Rychnově takové případy znají,“ říká Zdeňka Šritrová:

„Stává se nám dost často, když jsou horka, že lidé kolabují. Zamotají se a malinko omdlí. Ale nebylo to nic tak akutního, že bychom je museli odvážet do nemocnice. Většinou jsme je dali na lůžko, dali opravdu hodně napít – a klid. A do druhého dne byli v pohodě.“

Pokyny lékařů pro horké počasí jsou jasné. Vypít kolem dvou litrů tekutin, omezit pohyb venku, vyhýbat se přes poledne přímému slunci a omezit fyzickou aktivitu.

Výstraha před bouřkami | Foto: Český rozhlas

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme