Bývalý exekutor Višváder je za mřížemi, jeho věřitelům by mohl pomoci stát

Jozef Višváder se proslavil jako první exekutor, který v Česku skončil za mřížemi. Za zpronevěru osmdesáti milionů korun mu vloni soud vyměřil osm a půl roku ve vězení. Kvůli Višváderovi se navíc měnily i zákony. Ani po roce ale není jeho případ u konce. Policie dál vyšetřuje detaily jeho podnikání i to, jak nakládal s exekucemi. A hlavně - na odškodnění čekají věřitelé, kteří si nárokují téměř půl miliardy korun. Náhradu by jim mohl vyplatit i stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce | Foto: Ladislav Bába

Bývalý exekutor si s pravidly své profese příliš hlavu nelámal. Policie ho stíhala kvůli podvodu, čelil také několika kárným žalobám. Vrcholem bylo, když zpronevěřil 80 milionů korun.

Peníze mu firma složila na účet jako jistinu v exekučním řízení. Višváder je ale použil na vlastní podnikání. Pak se hájil, že je nestihl jen včas vrátit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzou dluhů po podnikání bývalého exekutora Višvádera se zabývá Petra Benešová

Každopádně po něm zbyly velké dluhy. Jeho majetek dává dohromady insolvenční správce Jiří Zoubek.

„Jedná se řádově o 4 nemovitosti, budou zpeněženy asi zřejmě dražbou. A je otázka, zda bude stačit částka, která vznikne výtěžkem, k úhradě pohledávek přihlášených do insolvenčního řízení.“

Jozef Višváder investoval rád hlavně do nemovitostí. Jenže k těmto penězům se věřitelé zatím nedostali. Na většině nemovitostí visí zástavní práva třetích osob, některých soukromých firem nebo státu.

„Můj osobní názor je takový, že s bídou vypořádáme věřitele, kterým svědčí zástavní právo první, popřípadě druhé v pořadí,“ říká Zoubek.

Přihlásilo se 75 věřitelů

Zpronevěřených osmdesát milionů navíc není zdaleka jedinou pohledávkou. Do insolvenčního řízení se přihlásilo 75 věřitelů, kteří vymáhají zhruba půl miliardy korun.

Jozef Višváder totiž nemá vyrovnané účty s lidmi, se kterými obchodoval. A také s těmi, kteří využívali jeho exekutorských služeb. Některé vymožené částky nevyplatil, ale investoval do svého soukromého podnikání.

Právě tito věřitelé se mohou obrátit o pomoc i na stát a ministerstvo spravedlnosti, vysvětlila mluvčí úřadu Kateřina Hrochová:

„Nicméně do doby ukončení insolvenčního řízení s exekutorem a vyřešení jeho excesu patrně nelze dobrovolné odškodňování ze státních prostředků státu očekávat.“

Višváderův případ stále vyšetřuje pražská policie, která rozplétá velmi složité obchodní vztahy. Exekutor nechal zmizet svoje účetnictví, dodává insolvenční správce Jiří Zoubek:

„Insolvence vznikla z valné části trestnou činností exekutora. Účetnictví podle trestního spisu – a víc o tom nevím – bylo údajně předáno kdesi paní účetní na benzinové pumpě ve Slaném neznámému člověku.“

Zvýšení trestu

Bývalému exekutorovi vyměřil soud vloni nejprve sedm a půl roku vězení. V odvolacím jednání mu sazbu zvýšil ještě o rok. Státní zástupkyně Jana Kadeřábková tehdy vysvětlila důvody, proč trvá na přísnějším trestu:

„O to více za závažnější považuji, že to udělá úřední osoba, na kterou stát přenese část své pravomoci.“

Višváder má i pětiletý zákaz výkonu činnosti a ve vězení si už před rozsudkem odpykává tříletý trest za podvod.

Višváderova kauza se promítla i do legislativy. Od ledna loňského roku soudní exekutor musí vést vymožené peníze odděleně od vlastních účtů, a to na zvláštním kontu úschov.

Exekutorská komora se od Višvádera distancovala a jeho odvolání navrhovala už v roce 2006.

mkp, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme