Neznámý útočník zastřelil u Židovského muzea v centru Bruselu tři lidi

U Židovského muzea v belgickém Bruselu zastřelil neznámý útočník tři lidi. Jeden člověk je těžce zraněný. Zatím není jasné, jestli mají vraždy kriminální pozadí nebo šlo o útok na Židy. Podle belgických médií zatím není totožnost útočníka známá, policisté ale už znají poznávací značku jeho auta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté hlídkují u místa v centru Bruselu, kde se odpoledne střílelo

Policisté hlídkují u místa v centru Bruselu, kde se odpoledne střílelo | Zdroj: Reuters

Atentátníci přijeli podle serveru La Libre v autě značky Audi až ke vchodu do muzea. Když vystoupili, řidič jim z auta podal dvě tašky a začal střílet na kolemjdoucí. Pak naskočil do auta a odjel. Očitý svědek deníku řekl, že slyšel asi 12 výstřelů.

"Oběťmi jsou dva muži a žena, jeden muž byl vážně zraněn," sdělil podle webu RTBF starosta Bruselu Yvan Mayeur. Na místo kromě něj dorazila i ministryně Milquetová. Ta médiím řekla, že za útokem by mohly být antisemitské motivy.

Sbírky bruselského židovského muzea zachycují život a dějiny židovského obyvatelstva v Belgii a v Nizozemsku od 18. století. Muzeum se nachází ve čtvrti hojně navštěvované turisty.

"Je to střelba v židovském muzeu," sdělila. "Toto vše může vést k podezření, že šlo o antisemitských čin," citovala ji agentura Reuters.

Policie oblast uzavřela. Svědků je mnoho a vyšetřování postupuje rychle, uvedl mluvčí bruselských požárníků.

Incident se odehrál v předvečer voleb do Evropského parlamentu, které se v Belgii podobně jako v mnoha jiných zemích Evropské unie konají v neděli. Zároveň budou Belgičané volit svůj národní parlament.

Premiér Elio Di Rupo uvedl, že je incidentem velmi šokován. Šok již dříve vyjádřil i ministr zahraničí Didier Reynders, který se nacházel ve čtvrti Sablon, kde muzeum a další pamětihodnosti leží. "Myslím na oběti, které jsem na místě viděl, a na jejich rodiny," reagoval na Twitteru.

Policisté hlídkují u místa v centru Bruselu, kde se odpoledne střílelo | Foto: Reuters

ČTK, Ondřej Houska, mka, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme