Plzeň vydala publikaci mapující život cestovatele Miroslava Zikmunda

Miroslav Zikmund má vlastní publikaci. Připravilo ji město Plzeň u příležitosti 95. narozenin slavného cestovatele, fotografa a spisovatele. Jako plzeňský rodák má v místní zoo už expozici, která mapuje jeho cesty světem společně s věčným kamarádem a parťákem Jiřím Hanzelkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Zikmund

Miroslav Zikmund | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Právě z expozice, která své místo v plzeňské zoo našla v bývalém bunkru německé armády, nová publikace vychází. Její vznik nebyl ale nápadem ani zoologické zahrady ani města. Náměstkyně primátora Eva Herinková z ČSSD vysvětlila, že si ji vyžádali sami občané:

„V březnu jsme udělali venkovní výstavu ve Smetanových sadech před vědeckou knihovnou o životě Miroslava Zikmunda a potom jsem si i na podnět veřejnosti, zda nebudeme vydávat nějakou brožurku s podobnými informacemi, říkala, že by to bylo moc fajn. Zaúkolovala jsem svůj odbor a vydání jsme zafinancovali.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O novou publikaci mapující život cestovatele Zikmunda se zajímal redaktor Adam Vlček

Autor Radovan Kodera vybíral z množství materiálu, které dlouhodobá expozice v plzeňské zoo nabízí. Vzhledem k bohatému životu Miroslava Zikmunda podle něj bylo největším problémem nepřekročit stanovených 50 stran.

„Je to vlastně takový průřez životem Miroslava Zikmunda - od narození a vyrůstání v Plzni k tomu, jak se dostal k cestování -, ale samozřejmě i Jiřího Hanzelky. Dali jsme tam kompletní reprodukci jeho slohové práce, kde ve svých deseti letech popisuje, že jeho největším vánočním přáním je získat nějaký cestopis. Už tam bylo jasné, kam jeho život bude směřovat.“

I přes omezený počet stran našel Radovan Kotora i místo na několik unikátních snímků Miroslava Zimkmunda z osvobození Plzně a Rokycan v roce 1945.

Publikaci najdete nejen u výstavy v plzeňské zoo, ale i v informačním centru města Plzně a na dalších místech, a to zcela zdarma.

Matěj Skalický, Adam Vlček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme