ČR podepsala smlouvu o stavbě továrny na pneumatiky, zaměstná přes tisíc lidí

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD podepsal smlouvu se společností Nexen o výstavbě továrny na výrobu pneumatik. Stát má na Žatecku. Jihokorejský výrobce tam zaměstná více než tisíc lidí. Investovat chce skoro 23 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) a vrcholný představitel korejského výrobce pneumatik Nexen Kang Pjung-čung podepsali investiční smlouvu | Zdroj: ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka po uzavření investiční smlouvy s firmou Nexen v Hrzánském paláci řekl, že je rád za umístění továrny na pneumatiky právě v Ústeckém kraji, kde je vysoká nezaměstnanost:

„Chci připomenout, že je to právě Ústecký kraj, který se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností. Proto jsem velmi rád, že se podařilo po dohodě s jihokorejskou společností Nexen nasměrovat tuto investici právě do tohoto kraje.“

Upozornil také na to, že vyjednávání trvala 13 měsíců. Investice Nexenu je třetí největší v historii České republiky. Ta uspěla v boji o investici s Polskem.

Továrna by se měla začít stavět v roce 2015. První pneumatiky by z výrobní linky měly sjet za čtyři roky. Odhadem by se mělo vyrábět šest milionů kusů ročně.

Společnost Nexen Tire Corporation byla založena v roce 1942, v současnosti vyváží pneumatiky do 130 zemí světa. Sídlo firmy je v jihokorejském Jangsanu, kde je zaměstnáno 2275 lidí. V roce 2007 firma otevřela pobočku v Číně.

Firma Nexen by měla v první fázi vytvořit v průmyslové zóně Triangle na Žatecku tisíc pracovních míst a investovat téměř 23 miliard korun. V budoucnu by ale mohlo vzniknout až 2300 nových míst.

Dohodu o dodávkách pneumatik uzavřela společnost Nexen už dříve se Škodou Auto, a sice pro modely Rapid a Octavia. Jejich pneumatiky montuje na svá auta také Hyundai, ale jen ve svých továrnách v Koreji a Číně. Český závod automobilky v Nošovicích mezi odběratele jihokorejského výrobce nepatří.

Žatec, průmyslová zóna Triangle | Foto: ČTK

Přehled největších investičních projektů v ČR od roku 2000 | Foto: ČTK

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme