Koalice verdikt v Babišově kauze přivítala, respektuje ho i opozice

Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO nebyl podle bratislavského okresního soudu spolupracovníkem StB. Soud dal za pravdu Babišovi, který chtěl žalobou očistit své jméno. Verdikt není pravomocný. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je přesto rád, že kauzu už nebude možné používat jako nástroj kritiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš | Foto: Úřad vlády ČR

Lustrační zákon je podle něj absurdní a nespravedlivý.

„Pro mne je to jeden z rozsudků, který ukazuje, do jaké míry je lustrační zákon postaven na absurditě a - zcela špatně - na principu kolektivní viny. Odvoláváme se na prameny, které vlastně vytvářela komunistická Státní bezpečnost,“ řekl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na verdikt slovenského soudu reagovali ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. O dopadech kauzy údajné spolupráce Andreje Babiše s StB na vládu mluvil komentátor ČRo Petr Hartman

„Doufám, že ustanou útoky na ministra financí v souvislosti s tím, že neměl k dispozici negativní lustrační osvědčení, a že se budeme zabývat tématy, která jsou pro naši společnost mnohem důležitější než otázka minulosti Andreje Babiše,“ dodal.

Také podle šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka je rozhodnutí soudu pro vládní koalici dobrá zpráva.

„Když pan Babiš tvrdil, že u soudu prokáže, že nikdy nebyl vědomým spolupracovníkem StB, tak měl pravdu,“ konstatoval.

Pokud i odvolací soud potvrdí dnešní verdikt, bude to podle Sklenáka pro koalici definitivně uzavřená kapitola, ke které se už nebude vracet.

Babiš je v seznamech StB neoprávněně, rozhodl bratislavský soud

Číst článek

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek rozhodnutí soudu respektuje. „Soud takto rozhodl, ještě to není pravomocné, každopádně nezbývá, než ho respektovat.“

Komu věřit?

Verdikt bratislavského soudu vítá i opozice. Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura věří, že vláda teď bude mít více času na práci. „Doufáme, že tím skončí mnohahodinové hádky, obstrukce a rozepře,“ prohlásil.

Lustrační zákon má za cíl zabránit tomu, aby příslušníci mocenských elit a ozbrojených sborů totalitního režimu před listopadem 1989 a lidé registrovaní jako spolupracovníci Státní bezpečnosti mohli zastávat vybraná místa ve státní správě, samosprávě a ozbrojených složkách.

Podle KSČM už dávno pominuly podmínky, za kterých se lustrační zákon přijímal. „Já respektuji rozhodnutí soudu, protože je to nezávislá instituce. Vím, že rozhodnutí je nepravomocné, protože se Ústav paměti národa odvolal. Jsem ale přesvědčen, že odvolání – jak jsem sledoval průběh jednání - nemá příliš šancí na úspěch,“ myslí si šéf komunistů Vojtěch Filip.

Rozhodnutí soudu respektuje - byť s výhradami - také místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Každý z nás ať si položí otázku, zda více věří Ústavu paměti národa a jeho historikům a specialistům, anebo zda více věří Andreji Babišovi a dvěma estébákům, kteří svědčili v jeho prospěch,“ poznamenal.

K verdiktu se vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Podle něj musí rozhodnutí nezávislého soudu respektovat každý demokrat.

Jana Čermáková, Ondřej Houska, Tomáš Bystrý, Simona Bartošová, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme