Rozsudek smrti pro Badího vyvolal v Egyptě demonstrace, dva lidé při nich zemřeli
Dva lidé dnes zemřeli v egyptské Káhiře při střetech demonstrantů s policií. Demonstrace vyvolal rozsudek smrti nad nejvyšším vůdcem Muslimského bratrstva Muhammadem Badím a dalšími třinácti vysokými představiteli tohoto hnutí. Není to v Egyptě jediný hrdelní trest nad islamisty za poslední měsíce, řada soudů však probíhá značně nestandardně.
Na dnešních demonstracích se po delší době opět srotilo větší množství stoupenců zakázaného Muslimského bratrstva. A nebylo to jenom v Káhiře.
Muslimské bratrstvo vyzývá i k dalším protestům. Síly chce soustředit na 3. července, to bude rok po svržení prezidenta Muhammada Mursího.
Mursí zvítězil v roce 2012 v demokratických volbách, ale postupně čelil čím dál větší kritice za to, že v Egyptě zavádí islamisticky orientovaný režim. Po demonstracích a střetech jeho stoupenců a odpůrců se do věci vložila armáda.
Ta Mursího loni svrhla a tvrdě zakročila i proti následným protestům Muslimského bratrstva.
Badího zatkla policie už loni. Oficiálně dostali lidé z vedení zakázaného Muslimského bratrstva trest za to, že podněcovali k násilí a k vraždě. Mělo k tomu dojít při nepokojích, které se odehrály loni v létě v Gíze – tehdy tam před jednou mešitou zemřelo asi devět lidí.
Rozsudky ještě nejsou definitivní. Zabývat se jimi bude nejvyšší islámská duchovní autorita v zemi – velký muftí. Platné budou, pokud je potvrdí. Jasno by mělo být na počátku srpna.
Rozsudek smrti nad islamisty není v Egyptě ojedinělý, o procesech si však nelze dělat iluze.
V minulých měsících třeba padl rozsudek smrti hned nad několika sty lidmi, a to za vraždu policisty. Přitom už selský rozum říká, že jen těžko několik set lidí může zabít jednoho člověka. I když po odvolání dostalo nejvyšší trest „jen“ asi 40 lidí, i tak je to hodně.
Na druhé straně byl třeba případ policisty, který dostal deset let za to, že nechal 37 vězňů doslova se upéct na slunci, zavřené v antonu. Tento rozsudek byl navíc následně zrušený.
Tyto křiklavé případy, stejně jako množství rozsudků smrti budí pochyby o nestrannosti soudců, kteří byli všichni jmenovaní ještě za režimu Husního Mubáraka. Na nestandardní průběh soudních procesů ostatně poukazují i některé mezinárodní právní organizace.
Egyptská vláda říká, že soudy jsou nezávislé, a nemůže tedy do jejich práce zasahovat.