Ministerstvo spravedlnosti chce měnit pravidla u svěřenských fondů. Novelu představí v září

Půl roku funguje v Česku nový občanský zákoník, který zasahuje do všech oblastí lidského života. Kodex, na kterém roky pracovali odborníci, ale není podle ministerstva spravedlnosti ideální. Kritizuje například zakládání svěřenských fondů. Úřad proto pracuje na úpravách. První z nich představí v září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský zákoník. | Foto: Tomáš Adamec

Svěřenský fond měl původně sloužit k tomu, aby si lidé do něj přesunuli část svého majetku, o který se postará správce. Měla to být příležitost například pro rodiče, kteří takto odloží peníze pro své dítě do doby, než dospěje.

„U nás mohou působit svěřenské fondy podle cizího práva, a tudíž se chtěly dorovnat možnosti českým občanům, aby oni také mohli zakládat svěřenské fondy nebo podobné nástroje podle národního práva. Samozřejmě je to další možnost vedle nadace, nadačního fondu, akciové společnosti nebo jiných smluvních vztahů,“ vysvětluje právník Bohumil Havel, který se na občanském zákoníku podílel v oblasti obchodního práva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo spravedlnosti chce měnit části nového občanského zákoníku. Například pravidla svěřenských fondů. Podrobnosti zjišťovala Petra Benešová

Svěřenské fondy, které fungují od ledna, ale mají podle náměstka ministryně spravedlnosti Roberta Pelikána své nevýhody:

„Je tu riziko, že si lidé budou zřizovat svěřenské fondy tak nějak do zásoby. A pro případ, že by se potom dostali do nějakých dluhů. Až pak přijde věřitel, vytáhnou ze šuplíků papír o tom, že mají svěřenský fond a budou říkat: mě už tady nic nepatří, protože mám už pět let svěřenský fond a v tom všechno je a za tím vy nemůžete.“

Ministerstvo se podle Pelikána také obává, že by svěřenské fondy lidem nabízeli podvodníci. „Budou obcházet lidi a budou jim tuto báječnou věc nabízet. Už jsme takové reklamy i zaznamenali. Takže se najdou lidé, kteří takto budou lákat od lidí majetek a pak s ním utečou,“ upozorňuje.

Úřad proto zvažuje možnost, že by se podmínky pro zakládání svěřenských fondů zpřísnily. Anebo by se fondy novelou občanského zákoníku úplně zrušily. Podle profesora Karla Eliáše, hlavního autora zákoníku, to ale není nutné.

„Je mimo koncepční úvahy představa, že by se rušil institut, který se připravoval 15 let v rámci kodifikace a 15 let se diskutoval. A na základě nějakých uměle živených obav by se měl rušit. Podle mě nový občanský zákoník sice vyšel z quebecké předlohy a naopak vůči ní byla provedena některá zpřísnění,“ vysvětluje.

Mezi zpřísnění patří například to, že zakladatelská listina svěřenského fondu musí mít formu notářského zápisu. Tedy podle profesora Eliáše je to dohledatelný doklad.

Svěřenské fondy ale nebudou zřejmě jedinou úpravou v zářijové novele občanského zákoníku. Změní se například pravidla u společného jmění manželů nebo by se mohla upravit tříletá lhůta, kterou mají soudy na přezkum svéprávnosti duševně nemocných lidí.

Zahraničním investorům by se měla také usnadnit pravidla pro založení firmy v Česku.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme