Textilní učební obory na Plzeňsku netáhnou, přestože je o absolventy zájem

Odborná škola výroby a služeb v Plzni chce od září otevřít nový obor textilní a oděvní výroba. Přijala by až 24 žáků, zatím se ale nikdo nepřihlásil nikdo, přitom o absolventy mají firmy zájem. Podobná situace je i na učilišti v Plané na Tachovsku, kde mají vybavené textilní dílny, ale kvůli nulovému zájmu žáků jsou prázdné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švadlena v textilce Pleas v Havlíčkově Brodě. Pleas patří k největším tuzemským výrobcům spodního prádla

Švadlena v textilce Pleas v Havlíčkově Brodě. Pleas patří k největším tuzemským výrobcům spodního prádla | Zdroj: ČTK

„Musím s lítostí přiznat, že v prvním kole přijímacího řízení žádná přihláška k nám nedorazila. Otevíráme druhé kolo s kapacitou 24 žáků a věříme, že se k nám nějaké přihlášky dostanou. Byla by škoda o tento obor přijít, poněvadž po třech letech se automaticky vymazává, pokud není zájem,“ říká ředitelka Odborné školy výroby a služeb v Plzni Hana Krýslová.

O práci by přitom podle ní absolventi textilní a oděvní výroby nouzi neměli. „S firmami máme velkou spolupráci, konkrétně tady v tomto oboru je to Styl Plzeň, který projevil zájem o absolventy. Bohužel jim ale v tuto chvíli žádné nemůžeme nabídnout,“ dodává ředitelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O textilní učební obory není v Plzeňské kraji zájem. Důvody zjišťovala Monika Zettlová

Dlouhodobý nezájem o textilní učební obory eviduje také Střední odborné učiliště v Plané na Tachovsku.

„Šití prádla jsme nenabrali více jak tři roky, nebyl zájem ze strany dětí, i když máme vybavené dílny, máme pro děti uplatnění. Firma Grammer v Tachově nabízela žákům stipendia po celou dobu studia i pracovní smlouvu, když se vyučí, ale nesehnali jsme zájemce,“ potvrzuje ředitel učiliště Josef Mára.

Textilní obory jsou manuálně náročné, navíc výdělky v oděvním průmyslu nebyly nikdy nadstandardní a situace na trhu práce je v tomto oboru nejistá. Dalším problémem je podle Josefa Máry nízká motivace u rodičů.

„Než dávat dítě se čtyřkami na střední školu, je lepší vyučit ho něčím, aby měl učební obor, který má uplatnění v regionu. Potom ty děti budou mít práci a budou v životě relativně spokojené,“ podotýká ředitel.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme