Česká Kobra využije v boji proti daňovým podvodům slovenské zkušenosti

Slovenské zkušenosti pomůžou v boji proti daňové kriminalitě i v Česku. Členové specializovaných týmů obou zemí se sešli v Praze. Zástupce slovenské Kobry pozval ministr vnitra Milan Chovanec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

„My to s Kobrou myslíme opravdu vážně, byť v mediálním prostoru slýcháme, že je to propagační a mediální akce. To ale není cíl, ke kterému směřujeme,“ řekl v úvodu setkání českých a slovenských týmů ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Ministr mluvil před policisty, celníky a žalobci z obou zemí, kteří si v budově ministerstva vyměnili své zkušenosti. Předávali je hlavně zástupci slovenské Kobry. Například prezident slovenské finanční správy František Imrecz připomněl, jak je v jejich práci důležitá podpora veřejnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Setkání českých a slovenských týmů, bojujících proti daňové kriminalitě, sledovala reportérka Věra Masopustová

„Věřím, že na Slovensku se nám to za dva roky povedlo. Tím netvrdím, že už tam nejsou subjekty, které se snaží dělat daňové podvody. Případů máme otevřených stále hodně. Podařilo se nám ale otočit veřejné mínění v oblasti, že Slovenská republika boj proti daňovým podvodům myslí vážně.“

Slováci mají v boji s daňovými podvody na své straně nejen veřejnost, ale i zákony. Mohou totiž využívat oprávnění finanční policie i mimo trestní řízení. Ta nejdůležitější popsal zástupce ředitele Národní kriminální agentury Martin Krčmárik.

„Máme přístup k informacím, které jsou předmětem bankovního tajemství. Využíváme instituty zákona o využívání informačně technických prostředků, dále využíváme oprávnění spolupráce s finanční zpravodajskou jednotkou, která je součástí policie.„

Na Slovensku funguje daňová Kobra už dva roky. V roce 2013 přinesla do státního rozpočtu zpět přes 90 milionů eur, tedy zhruba 2,5 miliardy korun. Z akcí vzešlo 141 obviněných osob a celkem šest rozložených organizovaných skupin.

Zkušenosti z česko-slovenské spolupráce využijí obě strany při potírání přeshraničních daňových podvodů. Podle šéfa české Kobry Milana Komárka jich stále přibývá.

„Jedním z bodů, kterými se bude česká Kobra nepochybně zabývat, jsou přeshraniční obchody, které mají za účel podvodné vylákání daně z přidané hodnoty. Tam čím dál víc akcentuje mezinárodní prvek, protože řetěz obchodů probíhá přes několik členských států.“

Daňové úniky se v Česku pohybují v řádech desítek miliard korun. Česká Kobra se má zabývat podvody se škodou nad 150 milionů. V české verzi pracuje údajně zhruba sto lidí z policie a celního a finančního ředitelství. První výsledky čeká vláda na konci tohoto roku.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme