Dění ve Slavjansku přivítal Majdan potleskem, jinak jsou však lidé vůči vládě obezřetní

Modlitbou za oběti a zpěvem ukrajinské hymny přivítal kyjevský Majdan zprávy o vytlačení proruských povstalců z východních měst Slavjansku a Kramatorsku. Aktivisté a demonstranti na centrálním kyjevském náměstí bivakují už od podzimu loňského roku a část z nich chce zůstat i dál – od současné vlády čekají víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina, Kyjev. Majdan na počátku července | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Původní protest Majdanu, jak se říká náměstí v centru Kyjeva a přeneseně i celému reformnímu hnutí, byl namířený proti svrženému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi, korupci a celní unii s Ruskem.

Nyní se orientace trochu změnila. Majdan chce kontrolovat kroky vlády i nového prezidenta Petra Porošenka.

I když se část lidí rozhodla přestěhovat své stany jinam nebo od protestů upustit, řada dalších chce pokračovat a na stejném místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek z Kyjeva natočil zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Budu tady sedět dál, protože se nic nezměnilo. Slibovali nám, že po Janukovyčovi přijdou reformy a lepší život. A kde nic tu nic,“ říká pan Igor.

„S Evropou jsme sice podepsali smlouvy, ale k čemu nám jsou užitečné, to nevím. Nejsem odpůrce asociace s vaší unií, jenom to moc nechápu. Evropu bychom měli sledovat a brát si příklad z toho, co je tam dobré a přenést to k nám,“ dodává.

Igorovi se také nelíbí postoj, jaký Evropa ke konfliktu na Ukrajině zaujala. „Evropa se na situaci u nás dívá tak nějak lehkomyslně. Hraje jakési nepochopitelné hry s Putinem. Čekali jsme konkrétní, rozhodné a pevné kroky,“ konstatuje Igor.

Takový postoj obyvatele Majdanu spojuje – frustrace z domácí i zahraniční politiky a velký strach o osud země, města či vesnice.

Pan Igor na Majdanu přebývá už od listopadu loňského roku. Bydlí ve stanu s nápisem „Doněck“, sám ovšem pochází z Kramatorsku, který těžce poznamenaly boje i naposledy ústup proruských separatistů.

Ukrajinské síly osvobodily i Kramatorsk. Situace v Doněcku začíná být vážná

Číst článek

Igor už před měsícem v předtuše zlých událostí přivezl celou svou rodinu do Kyjeva.

K akci armády na východě země říká, že sice neschvaluje zabíjení, ale že v této situaci jiná možnost není. Povstalci podle něj dostali šanci složit zbraně a odejít, a když ji nevyužili, nedá se dělat nic jiného, než je vojensky porazit.

„Je to nevyhnutelné, nevidím jinou možnost, jak se vypořádat s lidmi, kteří se zbraněmi povstali proti Ukrajině a nechtějí přejít na naši stranu,“ podotýká Igor. V boji proti „teroristům, separatistům a všem nepřátelům“ prý vládu podporuje.

Ukrajina, Kyjev. Majdan na počátku července | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme