Ukrajinský prezident Porošenko podepsal asociační dohodu s EU

Ukrajina v Bruselu podepsala asociační dohodu s Evropskou unií. Dokument společně s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem podepsali lídři všech členských zemí osmadvacítky. Asociační dohody dnes s unií podepsaly i Moldavsko a Gruzie. Smlouvy znamenají rozsáhlou politickou a ekonomickou spolupráci mezi východními zeměmi a Evropskou unií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (uprostřed) podepsal v Bruselu asociační dohodu. Blahopřejí mu šéf Evropské komise Jose Manuel Barroso a prezident EU Herman Van Rompuy. 27. 6. 2014 | Zdroj: Reuters

Unijní prezident Herman Van Rompuy dnešek označil za milník pro celou Evropu. „V Kyjevě a dalších městech lidé položili za bližší vztahy s Evropou život. Na to nezapomeneme,“ prohlásil.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko řekl, že by si přál, aby byla dohoda podepsána za jiných okolností. Vnější agrese, které Ukrajina čelí, je ale podle Porošenka dalším vážným důvodem, proč tento krok udělat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakci Ruska na ukrajinský podpis ekonomické části asociační dohody s EU referoval z ukrajinského Doněcku zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Ukrajinský prezident dohodu symbolicky podepsal stejným perem, kterým ji měl v listopadu loňského roku stvrdit tehdejší prezident Viktor Janukovyč. Ten ale dohodu odmítl a tím odstartoval demonstrace, které nakonec vedly k jeho pádu.

Česká vláda chce podle premiéra Bohuslava Sobotky využít asociační dohody k podpoře českých podnikatelů.

„Předpokládám aktivní ekonomickou diplomacii, chceme používat nástroje, které máme k dispozici na pozici exportu,“ říká Sobotka a doplňuje:

„To znamená exportní banku, exportní garanční pojišťovnu, aby naše firmy měly šanci exportovat do těchto zemí. Já si myslím, že tam je celá řada dobrých podnikatelských příležitostí.“

Český premiér zároveň zopakoval, že unie podle něj o asociačních dohodách nevyjednávala dostatečně s Ruskem.

Rusko hrozí, že podpis nebude bez následků

Moskva právě dnes varovala, že podpis ekonomické dohody s unií bude mít pro Ukrajinu vážné ekonomické důsledky. Bude uplatňovat standardní cla.

Asociační dohodu s Evropskou unií měla Ukrajina podepsat už na konci loňského roku, tehdejší prezident Viktor Janukovyč však od záměru na poslední chvíli ustoupil. Právě to se stalo rozbuškou ukrajinské revoluce. Rusko nyní stejně jako tehdy varuje, že ekonomická orientace na Evropu nebude ze strany Ruska pro Ukrajinu bez následků.

Ruský prezident Vladimir Putin se už několikrát nechal slyšet, že Ukrajina nemůže sedět najednou na dvou židlích, tedy být součástí celní unie s Ruskem a dalšími postsovětskými státy a zároveň být asociována s Evropskou unií, to ekonomicky nejde dohromady.

Rusko se obává, že by se přes Ukrajinu dostávalo na jeho trh zboží ze západní Evropy s nižším clem, než kterým by mělo být zatíženo.

Pokud Rusko začne uplatňovat svá odvetná opatření, poškodí to především vývoz z Donbasu, ale i západní část Ukrajiny, odkud se do Ruska vyváželo hodně potravin. Nasadí-li Rusové cla, budou ukrajinské výrobky vyvážené na ruský trh dražší, a proto méně konkurenceschopné.

Asociační dohoda s Ukrajinou přinese českým firmám víc příležitostí i konkurence

Číst článek

Martin Dorazín, Silvie Třeslínová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme