Armáda zveřejnila totožnost vojáků padlých v Afghánistánu. Pohřbí je s vojenskými poctami

Armáda dnes zveřejnila jména a fotografie čtyř českých vojáků, kteří v úterý zemřeli po útoku sebevražedného atentátníka nedaleko základy Bagrám v Afghánistánu. Incident nepřežili četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš. První tři vojáci sloužili ve 43. výsadkovém praporu v Chrudimi. Čtvrtý, David Beneš, v 41. mechanizovaném praporu v Žatci. Pohřbeni budou s vojenskými poctami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

des. Jan Šenkýř, des. Libor Ligač, čet. Ivo Klusák, rtm. David Beneš | Foto: Armáda ČR

Tři z vojáků nebyli na zahraniční misi poprvé. Opakovaně se vrátili i do Afghánistánu.

Klusák byl veteránem dokonce šesti zahraničních operací, z toho čtyř v Afghánistánu. Beneš byl v Afghánistánu nasazený třikrát, Ligač dvakrát.

Poprvé byl v zahraniční misi Jan Šenkýř - v Bagrámu sloužil od letošního dubna. V armádě byl osmým rokem, poslední tři roky řidičem čety zbraní.

Také četař Klusák pracoval jako řidič. Z této pozice přestoupil až na staršího operátora velitelského družstva 2. výsadkové roty. U armády byl od roku 2000.

Desátník Libor Ligač působil u chrudimských výsadkářů čtyři roky v minometném družstvu. Byl odstřelovačem a střelcem.

Český voják zraněný minulý týden v Afghánistánu zemřel

Číst článek

Rotmistr Beneš byl v armádě přes osm let. Měl kurz střelců z bojových vozidel mechanizovaných a protitankových odborností. Služebně byl na pozici střelce, pak velitele družstva a zástupce velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci.

Rozloučení se čtveřicí vojáků, kteří zahynuli v Afghánistánu, bude mít podobu obřadu s vojenskými poctami. Bude ve čtvrtek, v pátek a v pondělí v Chomutově (David Beneš, 17. července), Hradci Králové (Jan Šenkýř, 18. července), Týništi nad Orlicí (Libor Ligač, 18. července) a Jičíně (Ivo Klusák, 21. července).

„Konkrétní podoba pohřbu se vždy domlouvá s rodinou. Záleží pochopitelně na jejich přání a na konkrétních možnostech. Pohřbu se zúčastní zástupci jednotek, ze kterých byli padlí vojáci.“

„V průběhu pohřbu zazní tři čestné salvy k uctění památky padlého vojáka a hymna České republiky. Pohřbu se také účastní Čestná stráž Armády ČR a Ústřední hudba Armády ČR,“ přiblížil Českému rozhlasu mluvčí Generálního štábu armády Jan Šulc.

Afghánistán - Přehled úmrtí zahraničních vojáků (stav k 13. 7. 2014) | Foto: ČTK

Blanka Černá, Simona Bartošová, Laura Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme