Vysvědčení se rozdávalo i ve věznicích, někteří trestanci uspěli s vyznamenáním

Učitelé dnes nerozdávali vysvědčení jen v klasických školách, ale třeba i v některých věznicích. Za zdmi káznice v Jiřicích na Nymbursku se dopoledne se školním rokem rozloučilo šedesát trestanců - budoucích malířů a lakýrníků. A byla u toho i herečka Luba Skořepová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězni v Jiřicích na Nymbursku si krátí čas ve vězení studiem soukromého učiliště.jpeg | Foto: Radim Beznoska

Jan Beer vede vězeňské učiliště v Jiřicích tři roky. S trestanci má bohaté zkušenosti. Sám si totiž v 90. letech za podvod několik let odseděl.

Po propuštění vystudoval vysokou školu a teď své zkušenosti předává dál. Učňům, kteří se rozhodli, že si ve vězení doplní své vzdělání.

Přehrát

00:00 / 00:00

U předávání vysvědčení byl i reportér Michal Trnka

„Jsou to dospělí odsouzení muži ve věku 18 až 50 let a jsou to lidé, kteří předčasně ukončili vzdělávací proces – z jakýchkoli důvodů. A nyní mají šanci získat často svoji první kvalifikaci v životě,“ vysvětluje Beer.

Luba Skořepová pomáhá dobré věci

Páteční dopoledne strávili vězeňští učni ve společnosti herečky Luby Skořepové. Nejdřív při besedě a pak ve třídě při předávání vysvědčení.

„Snažila jsem se tady být kvůli tomu, aby to něčemu pomohlo. Vždy mi vrtalo hlavou, co mohou udělat, aby je pustili dřív,“ uvažuje herečka.

Albín Baláž už, jak se říká, stříhá metr. Za necelý měsíc půjde z vězení domů. Spokojený je i se svými studijními výsledky.

„Myslím, že to dopadlo relativně dobře. Prospěl jsem s vyznamenáním.“

To Jindřich Kučera má kvůli distribuci drog strávit za zdmi káznice ještě necelé čtyři roky. Na vysvědčení se díval tak trochu s rozpaky.

„Bylo by to pěkné, měl bych vyznamenání, ale bohužel nejsem hodnocený z matematiky, protože jsem jezdil na operace. Čeká mě reparát.“

Vedle odborných předmětů i cizí jazyk

Budoucí malíři, natěrači a lakýrnici se kromě odborných předmětů učí ve vězeňském učilišti také třeba němčinu. Podle učitelky Marie Formáčkové je to jazyk, který se absolventům může hodit.

„Protože budou řemeslníci, malíři, lakýrníci, tak mají možnost jít pracovat do Německa, do Rakouska. A němčina se jim může ohromně hodit.“


Zvětšit mapu

Ze třídy vězeňského učiliště dnes odcházeli jen dva trestanci s nedostatečnou. Ostatní prospěli, někteří dokonce s vyznamenáním.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme