Krach summitu. Lídři EU se neshodli na obsazení nejvlivnějších postů v unii

Lídři zemí Evropské unie se nedokázali dohodnout na obsazení nejdůležitějších funkcí v osmadvacítce. Jejich summit v Bruselu tak skončil krachem. Premiéři a prezidenti států unie se neshodli například na tom, kdo bude novým šéfem zahraniční politiky osmadvacítky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruselský summit Evropské unie skončil krachem | Zdroj: ČTK

Řada zemí včetně Česka odmítla kandidaturu italské ministryně zahraničí Federiky Mogheriniové, která je podle nich příliš proruská.

Český premiér Bohuslav Sobotka chce, aby aspoň jednu vysokou funkci obsadil někdo ze zemí střední a východní Evropy.

„Pokládám za nedostatečné zastoupení zemí ze střední a východní Evropy, respektive novějších členských států Evropské unie,“ řekl Bohuslav Sobotka.

Lídři se znovu se sejdou na konci srpna, kdy budou jednat i o novém šéfovi svých summitů.

Kandidáti na komisaře do konce července

Země Evropské unie musí navrhnout své kandidáty na eurokomisaře do konce července. Lídři zemí osmadvacítky se na tom v Bruselu dohodli s příštím šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Česko zatím patří k zemím, které žádného kandidáta nepředložily.

Jak říká německá kancléřka Angela Merkelová, v příští komisi musí být i dostatečný počet žen. Své kandidáty dosud oznámilo zhruba deset zemí, řada dalších už ale má jasno, avšak vyčkává na to, jaký dostane slib ohledně portfolia v nové komisi.

Česko chce některou z ekonomických agend a podle premiéra Bohuslava Sobotky má na její zisk reálnou šanci. Vládní koalice bude o českém komisaři znovu jednat v pondělí.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme