Rusko otestovalo první kosmickou raketu vyvinutou po pádu Sovětského svazu

Rusko dnes hodlá znovu vyzkoušet novou vesmírnou raketu, první vyvinutou po pádu Sovětského svazu. První test museli inženýři minulý měsíc krátce před startem odvolat kvůli technickým potížím.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpalovací rampa kosmodromu Bajkonur

Odpalovací rampa kosmodromu Bajkonur | Foto: ESA

Nová rodina raket zvaná Angara má fungovat jako stavebnice, ve které bude snadno možné přidávat nebo ubírat jednotlivé moduly podle potřeby.

„Je to jako u pistole. Vystřelíte šest patron, pět, dvě nebo jednu, jak potřebujete. Družice mohou různé. A pokud budeme chtít raketu pro těžkou družici, vytvoříme prostě raketu s větším výkonem a naopak,“ vysvětluje modulový systém raket Angara někdejší šéf jednoho z oddělení Národního centra kosmického výzkumu a vývoje Valerij Grekov.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém ruském projektu raket Angara mluvil publicista Pavel Toufar

Projekt ale dlouhodobě provázejí potíže. První test měl proběhnout už v roce 2005. Od té doby se start neustále odkládal.

„Rusové říkají, že jim šlo o kvalitu. V podstatě šlo ale o nedostatky, které provázely v minulých letech celý raketokosmický průmysl v Rusku, což se projevilo na některých neúspěšných startech,“ vysvětluje publicista Pavel Toufar.

Lidé tentokrát neměli možnost vidět na internetu přímý přenos ze startu rakety. Podle Toufara je to ze strany Ruska návrat do minulých časů informování.

„27. června, kdy byl učiněn první pokus o start Angary, se 79 vteřin před startem všechno vypnulo pro závadu na tlakovém ventilu. Údajně to mělo ovlivnit i dnešní přímý přenos ze startu, který se neuskutečnil. Vojáci si to nepřáli,“ dodal Toufar.

Pro Rusko je nová raketa, která je výsledkem dvacetiletého projektu za v přepočtu 60 miliard korun, strategicky velmi důležitá. Výroba současných nosičů závisí na dodávkách součástek z jiných zemí bývalého Sovětského svazu včetně Ukrajiny.

Rakety Angara jsou oproti tomu vyráběné čistě v Rusku. Budou startovat z jeho území a ne z kazašského Bajkonuru.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme