Policie navrhla obžalovat bývalou Rathovu spolupracovnici Šárku Alexu

Pražští policisté ukončili vyšetřování případu Středočeské turistické a informační služby (STIS) a státnímu zastupitelství navrhli obžalovat její bývalou šéfku, dnes ředitelku muzea v Jílovém u Prahy Šárku Alexu z ČSSD, někdejší spolupracovnici exhejtmana Davida Ratha. Vyšetřovatelé Alexu obvinili už letos v březnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Filip Jandourek

„Konkrétně se jedná o trestné činy porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ potvrdil pražský policejní mluvčí Jan Daněk, škodu vyčíslil na téměř osm milionů korun.

Právě tolik stál neúspěšný osvětový projekt Osobnosti Středočeského kraje. Kraj si kvůli němu nechal vytisknout několik tisíc brožur o významných představitelích středních Čech. Kvůli nedodržení tiskových náležitostí je ale nakonec nemohl veřejnosti rozdávat a většina z brožur skončila bez využití ve skladu.

Bývalá šéfka Středočeské turistické a informační služby Šárka Alexa se k závěrům vyšetřování nechce nijak oficiálně vyjadřovat. Uvedla ale, že necítí, že by udělala nějakou chybu, protože jako zaměstnanec jen plnila pokyny svých nadřízených.

Odpovědnost úředníků, nebo politiků?

Aby vedoucí úředníci měli větší odpovědnost a nebáli se rozhodovat, prosadil ve Středočeském kraji Robert Georgiev, člen představenstva STIS a zástupce bývalého ředitele krajského úřadu Zdeňka Štětiny, který byl i předsedou představenstva STIS. Podle Georgieva je totiž jasná hranice mezi tím, co je odpovědnost politiků a co úředníků.

Krajská opozice ale vedení kraje v některých případech kritizovala, že svou odpovědnost přehazuje právě na úředníky. K trestnímu řízení proti Šárce Alexe se kraj připojil stejně jako ke stíhání bývalé mluvčí Berill Maschekové kvůli údajně předraženému webu tojecool.cz.

Také ona tvrdila, že si není vědoma žádné chyby a že jen plnila zadání krajské rady. V jejím případě bylo nakonec trestní stíhání zastaveno.

A viníka mezi úředníky hledalo vedení kraje i kvůli stavbě leteckého muzea v Mladé Boleslavi. Kraj ho totiž začal stavět, aniž by měl finanční krytí. Pak podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Případ policie nakonec odložila, ale úřad se stejně zbavil úředníka, který dal povolení ke stavbě. Bez ohledu na to, čí pokyn plnil.

A.Rokosová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme