Nezaměstnanost v Praze zůstává už druhý měsíc na úrovni 5,3 procenta

Nezaměstnanost v Praze se stabilně drží na nízké úrovni. V červnu dosáhla 5,3 procenta. V okrese Praha-východ je dokonce nejnižší z celé republiky, necelých tři a půl procenta. I přesto ale na pražské úřady práce i o prázdninách chodí lidé, kteří nemohou najít uplatnění řadu měsíců. A na podzim je posílí ještě absolventi středních a vysokých škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce hl. m. Prahy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Jsem částečný invalidní důchodce, pracoval jsem v zahradnické firmě, a když jsem se stal invalidním, tak mě vyhodili. Můžu dělat administrativní práci, rozpočty, kalkulace a podobně,“ říká na chodbě úřadu práce na Praze 8 pan Zdeněk.

Bez práce je od září. V hledání zaměstnání je aktivní, snaží se sledovat nabídky přes internet v knihovně. V úspěch ale moc nedoufá.

"Tím, že mám něco přes rok do důchodu, tak ta šance je minimální. Kdo vás zaměstná takhle krátce?“ povzdechl si pan Zdeněk.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoj nezaměstnanosti v Praze se zajímal reportér Jan Charvát

Naopak Slovák Anton si věří, že práci najde co nejdřív. Hlavně díky dvouleté praxi. „Vystudoval jsem vysokou školu, pracoval jsem dva roky, ale kvůli rodinným problémům jsem musel zaměstnání ukončit. Teď si znovu hledám uplatnění,“ vysvětluje Anton.

Podle něj ale nabídek práce v létě ubývá. S tím ale nesouhlasí Lukáš, který se ještě nedávno počítal mezi absolventy. Ti jsou jednou z nejohroženějších skupin na pracovním trhu.

„Už jsme rok mimo školu, ale měl jsem brigády a nehledal jsem vyloženě pěvný úvazek. Mám hodně obecný přehled o tom, co bych chtěl dělat - barman, stavebnictví, podnikání, různě,“ popisuje Lukáš.

Absolventi by měli začít s hledáním práce už teď

Podle mluvčí Úřadu práce Kateřiny Beránkové absolventi na úřady práce ve větším počtu v létě nechodí. To změní v srpnu, kdy jim skončí poslední prázdniny. Beránková ale radí mladým lidem, aby začali se o své pracovní uplatnění starat včas.

„Doporučujeme studentům, aby už v době, kdy ještě mají status studenta, se po nějaké práci poohlíželi, a plynule poté, co jim skončí v uvozovkách doba hájení, mohli nastoupit do nového zaměstnání a nemuseli jít na úřad práce,“ upozorňuje mluvčí.

Mezi absolventy snáze hledají práci ti s vysokoškolským vzděláním. Míra jejich nezaměstnanosti je celostátně velmi nízké, necelá tři procenta.

Nezaměstnanost v červnu v ČR klesla o 0,1 bodu na 7,4 procenta | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme