Chrám svatého Mikuláše v Jaroměři otevřel po čase kryptu, ve které odpočívají měšťané

Čtyři desítky měšťanů už staletí odpočívají pod chrámem svatého Mikuláše v Jaroměři. Po kamenných schodech mohou lidé do krypty v podzemí sejít jen párkrát do roka. Na klenbě vchodu do prostoru je psáno: Zemřeli jsme v čase, žít budem ve věčnosti. A právě s pokorou před pomíjivostí života by měl každý do krypty vcházet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám sv. Mikuláše, Jaroměř, krypta | Foto: Lucie Valášková

V kryptě leží 41 měšťanů, jaroměřských pánů, vážených dam a dětí. „Máme tady primátory, kněze, lékárníka nebo pošťáka pro Jaroměř a Kuks,“ říká průvodkyně Pavla Karásková.

Chrám svatého Mikuláše se začal stavět ve 14. století, krypta se pro pohřby začala využívat v 18. století.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kryptě chrámu sv. Mikuláše v Jaroměři natáčela redaktorka Lucie Valášková

„První pohřeb je doložen roku 1734 a poslední potom roku 1781, kdy bylo pohřbívání do krypt z hygienických důvodů císařem Josefem II. zakázáno. Až ve 20. století, konkrétně v roce 1928, byla krypta otevřena, vyklizena, upravena a od té doby je čas od času otvírána návštěvníkům,“ upřesňuje průvodkyně.

V kryptě jsou tři okna, která jsou nezasklená a proudí jimi stále čerstvý vzduch. „U některých těl došlo k procesu mumifikace, a proto se nám takto krásně zachovala až do dnešní doby," říká.

Chrám sv. Mikuláše, Jaroměř, krypta | Foto: Lucie Valášková

V jedné z rakví leží primátor Václav Rinks, který zemřel ve věku 61 let. Každá rakev byla označená identifikační tabulkou, na které stálo jméno zemřelého, jakou funkci zastával, kdy zemřel a často tam také byla pěkná veršovaná skladbička," dodává Pavla Karásková.

Další otevření krypty je naplánováno na 12. a 13. září na Dny evropského dědictví.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme