Zemědělci díky mírné zimě už sklidili třetinu obilí a dvě třetiny řepky

Zemědělci mají letos už sklizeno více obilí a řepky než loni touto dobou. Výnosy se podle prvních odhadů dají očekávat vyšší než v minulém roce. Obilí už rolníci sklidili třetinu a řepky 68 procent ploch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kombajn na poli | Foto: Jan Rosenauer

Díky mírné zimě jdou letos žně o něco rychleji než loni, a navíc jsou i vyšší výnosy.

„Průměrné výnosy jsou vysoké, je to zhruba o 15 procent více než loni. Pěstitelé tak mají pod střechou o polovinu větší množství obilného zrna než před týdnem i touto dobou v minulém roce,“ přibližuje Radek Melichar z ministerstva zemědělství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální sklizňové informace zjišťoval redaktor Martin Karlík

Řepka už je sklizená z plochy 265 tisíc hektarů, což je 68 procent celkové výměry. Teď už ale množství sklizeného obilí a řepky nebude přibývat tak rychle, protože sklizně začínají v nejúrodnějších oblastech.

Celkem se už sklidilo 417 tisíc hektarů obilovin, z nich rolníci získali dva miliony a 473 tisíc tun obilí. Průměrný hektarový výnos je letos u obilí 5,92 tuny a u řepky je to dokonce rekordních 3,98 tun.

Nejméně obilí, necelých 7 procent, mají sklizeno v Moravskoslezském kraji. Naopak nejvíc, 61 procent, je v kraji Jihomoravském. A nejvyšší výnosy, přes 7 tun na hektar, jsou v krajích Královéhradeckém a Olomouckém.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme