Rusko ostře reagovalo na sankce, Evropa prý uvěřila kyjevským báchorkám

Ostrou a podrážděnou reakci Ruska vyvolaly nové evropské sankce. Moskva varuje před krachem spolupráce v boji proti mezinárodnímu terorismu, organizovanému zločinu a šíření zbraní hromadného ničení. Unie zavedla další postihy proti 15 vysoce postaveným ruským politikům a 18 firmám kvůli podpoře proruských separatistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Zdroj: Reuters

„Bruselu se podařilo to, oč marně teroristé usilovali několik desetiletí - vrazit klín mezi spojence. Taková rozhodnutí přivítají mezinárodní teroristé s nadšením,“ píše se v květnatém prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakci Ruska na evropské sankce informoval zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Evropská unie je podle ruské diplomacie na americkém vodítku, jako narkoman je závislá na Spojených státech, chová se jako poddůstojnická vdova a uvěřila kyjevským báchorkám o tom, co se na Ukrajině děje. Tím se podle Moskvy zbavila alternativního a přitom objektivního zdroje informací, tedy Ruska.

Nové sankce se týkají například šéfa tajné služby FSB Alexandra Bortnikova, náčelníka rozvědky Michaila Fradkova nebo předsedy bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa. Ti se zatím k celé záležitosti nevyjádřili, ozval se ale krasnodarský gubernátor Alexandr Tkačov, podle kterého jsou sankce směšné a nebudou mít na jejich adresáty žádný vliv.

Čečenský prezident zablokoval konta americkým a evropským politikům

Sankce se vztahují i na čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova za jeho podporu anexi Krymu a vyslání takzvaných čečenských dobrovolníků na Ukrajinu. Kadyrov v odvetu vytvořil vlastní černou listinu, na níž se dostal americký prezident Barack Obama a praktické celé vedení Evropské komise i předseda Evropského parlamentu.

Kadyrov jim od zítřka zakázal vstup na území Čečenské republiky a nařídil zablokovat všechna jejich konta v čečenských bankách. Podle Kadyrova nesou tito politici přímou odpovědnost nejen za válku na Ukrajině, ale také v Libyi, Afghánistánu a Iráku, kde pod pláštíkem vývozu demokracie zabíjejí civilní obyvatelstvo, boří města a svatyně.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme