Stánkaře a prodejce na farmářských trzích čekají v létě častější kontroly potravin

V letních měsících se inspektoři zaměřují více na volný prodej u pěstitelů. Vloni prověřila Státní zemědělská a potravinářská inspekce téměř pět stovek farmářských trhů a přes patnáct stovek stánků. Podobný počet kontrol plánuje i letos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farmářské trhy v Děčíně | Foto: Josef Suk

Prověrkám se nevyhnou ani prodejci mražených výrobků.

„Pokud jde o nákup typicky letního sortimentu, jako jsou například mražené krémy a zmrzliny, tak si spotřebitelé může dát pozor na několik věcí. Musí být nabízen při teplotách mínus 18 stupňů a nižších,“ popsal mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Dále je podle něj třeba si dát pozor na takové výrobky, které vypadají, že byly už rozmražené. Vloni prodejci pochybili ve zhruba dvou stovkách případů.

V letních měsících inspektoři kontrolují také více volný prodej. Vloni prověřili téměř pět stovek farmářských trhů a přes patnáct stovek stánků.

Inspekce kontrolovala i stáčené víno

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce se v posledních týdnech zaměřili na čepovaná vína.

U některých vzorků, kde není alkohol v uzavřených baleních, našli nedostatky. Výsledky nedávných kontrol jsou zveřejněné také na webu Potraviny na pranýři.

červené víno | Foto: Stock Exchange

„Například jsme zjistili v Ostravě-Porubě, že bylo nabízeno rakouské víno Dornfelder polosuché 12,5 procenta. Při kontrole vyšly najevo nevyhovující vůně a chuť, která byla nepřirozená,“ popsal mluvčí inspekce Pavel Kopřiva

Dále inspekce odhalila v Chebu víno Rulandské šedé polosuché, ve kterém byla zjištěna myšina

Pokuta za pochybení se může vyšplhat až na pět milionů korun. Prodejci chybovali ve zhruba dvou stovkách případů. Podobný počet kontrol plánuje inspekce i letos.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme