Záchranné práce po zemětřesení v Číně pokračují pomalu kvůli následným otřesům

Čína zažila ničivé zemětřesení, které stálo život stovky lidí. Záchranné práce pokračují pomalu kvůli desítkám dalších otřesů a přívalovým dešťům, které způsobily sesuvy půdy. Čínská vláda vyslala do oblasti zničené zemětřesením na 2500 vojáků. Oblast je však těžko přístupná. Do provincie Jün-nan odjel rozsah škod prověřit i premiér země. Síla zemětřesení se podle různých zdrojů pohybovala mezi 6,1 a 6,5 stupně Richterovy škály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení, které postihlo provincii Jün-Nan v Číně. Srpen 2014

Následky zemětřesení, které postihlo provincii Jün-Nan v Číně. Srpen 2014 | Zdroj: Reuters

Podle nejnovější bilance, kterou přinesla agentura DPA, zahynulo nejméně 381 lidí a dalších 1800 utrpělo zranění.

Přitom záchranné práce komplikují silné lijáky, sesuvy půdy a následné otřesy, kterých už geologové zaznamenali několik desítek. Další se ještě dají očekávat.

Čínské televize odvysílaly z místa tragédie záběry, které ukazují, jak živel oblast zpustošil. Ze snímků jsou patrné hromady suti, které zbyly z domů. Některá místa jsou kvůli sesuvům půdy úplně odříznutá od světa. Zřítilo se asi 12 tisíc převážně cihlových obydlí.

Zemětřesení postihlo provincii Jün-nan na jihu Číny nedaleko hranic s Vietnamem. Epicentrum bylo v hloubce dvanácti kilometrů. Podle čínské státní televize šlo o nejsilnější zemětřesení za posledních 14 let v této provincii. Zasáhlo oblast, která je tektonicky velmi aktivní.

V roce 2012 připravila série zemětřesení v provincii Jün-nan o život více než osmdesát lidí. V roce 2008 zahynulo v provincii S'-čchuan při otřesech o síle až osm stupňů téměř 70 tisíc lidí.

Jih Číny zasáhlo silné zemětřesení | Foto: Český rozhlas

kap, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme