Festival Prague Pride chce letos podpořit gaye a lesby z východních zemí

Letošní Prague Pride, tedy festival zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku, začíná už v pondělí 11. srpna. Pořadatelé se rozhodli vyjádřit podporu lidem z východních zemí, kde má LGBT komunita nesrovnatelně horší postavení. Mottem letošního ročníku je proto Povstaňte proti homofobii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průvod účastníků Prague Pride prošel Prahou | Foto: Filip Jandourek

Účastníci se mohou těšit na koncert Pet Shop Boys nebo byznys fórum zaměřené na marketing firem, které chtějí oslovit gay a lesbickou komunitu.

Pro ty, kteří se nebudou moci fyzicky dostavit do Prahy, připravili pořadatelé speciální web. Zájemci si tam mohou najít své alter ego, které je de facto zastoupí.

„Vytvoří si jakýsi profil, jak ho známe z běžných sociálních médií. Lidé spolu potom na základě těch profilů mohou komunikovat. Komunikuje pouze jeden člověk s další osobou. Kdyby se tam náhodou dostal někdo, kdo není úplně korektní, je tam samozřejmě možnost ho vyměnit. Komunikace probíhá jednak na webu a jednak mají avataři k dispozici aplikaci pro mobilní telefon,“ přibližuje jeden z autorů kampaně Dan Kupr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O program festivalu Prague Pride se zajímala redaktorka Eva Rajlichová

Podle výzkumu CVVM z letošního července se skoro 48 procent lidí staví proti tomu, aby mohli gayové a lesby uzavírat sňatek nebo adoptovat děti z dětských domovů.

Česká republika přesto dlouhodobě vychází z průzkumů jako jedna z nejtolerantnějších zemí bývalého východního bloku.

„V České republice, konkrétně v Praze, se gayům a lesbám žije trochu líp. Nebojíme se vzít svého partnera za ruku, není tady takové fyzické násilí jako jinde, existuje tady registrované partnerství,“ vysvětluje předseda Prague Pride Czeslaw Walek.

Za čtyři roky existence se stal duhový festival pevnou součástí letního programu v Praze. Letos nabízí celkem 117 kulturních, společenských i sportovních akcí.

Centrem Prahy prošly v rámci festivalu Prague Pride tisíce lidí | Foto: Miloslav Hamřík

Kateřina Saparová z Prague Pride upozorňuje například na výstavu Pink Choice, která bude k vidění na Václavském náměstí:

„Je to výstava velkoformátových fotografií vietnamské umělkyně Maiky Elan, která za ně získala první cenu v soutěži World Press Photo 2013 v kategorii Aktuální problém. Vybrali jsme 15 fotografií. Představují život gay a lesbické komunity ve Vietnamu.“

Festival zakončí 16. srpna už tradiční Pochod hrdosti, který rozhýbe centrum Prahy. Loni se ho zúčastnilo kolem 20 tisíc lidí.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme