Ukrajinská armáda se snaží rozdělit území ovládané proruskými separatisty

Ukrajinské ozbrojené síly chtějí rozdělit oblast obsazenou proruskými separatisty na dvě části. Už přerušily hlavní silniční tah mezi Doněckem a Luhanskem a boje pokračují. I dnes ale u trosek malajsijského Boeingu na východní Ukrajině pracují mezinárodní experti a vyšetřovatelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská armáda oznámila, že přeruší boje v okruhu 20 kilometrů od místa dopadu malajsijského letadla | Zdroj: Reuters

Pozorovatelé OBSE a specialisté z Nizozemska a Austrálie pokračují v ohledávání místa neštěstí. Přístup k troskám stroje mají zajištěný koridorem.

Ukrajinská armáda slíbila, že v okruhu 20 kilometrů od místa dopadu letadla nebude provádět operace proti separatistům. Aktivní by tam neměli být ani rebelové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Ukrajině sleduje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Ukrajinské síly mezitím utrpěly těžkou ztrátu při raketovém útoku separatistů u města Šachťarsk. To se nachází jen několik desítek kilometrů od místa leteckého neštěstí.

Zahynulo deset ukrajinských vojáků. Konkrétně šlo o výsadkáře. Velitelství protiteroristické operace u hranic s Ruskem ale oznámilo, že těla zabitých nemůže identifikovat. Nosili totiž jen ukrajinskou uniformu bez jakýchkoli označení.

Protiteroristická operace ukrajinské armády bude každopádně pokračovat, parlament na ni schválil mimořádnou daň.

„Možná bude trvat měsíc, možná déle. Ale protože 24. srpna slaví Ukrajina Den nezávislosti, tak už by možná chtěla, aby to území bylo vyčištěné od separatistů,“ upozorňuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Trosky letadla Malajsijských aerolinií sestřeleného nad východní Ukrajinou | Foto: Martin Dorazín

Očekává se také, že pátrání po příčině pádu malajsijského letadla se teď zintenzivní. Ukrajinský parlament schválil, že na východě země smí vyšetřovat a hledat pozůstatky těl až 700 odborníků z Nizozemska a 250 z Austrálie.

Prezident Petro Porošenko povolení v noci stvrdil svým podpisem. Mezi vyšetřovateli mohou být vojáci, policisté i civilní experti. Maximálně 700 z nich u sebe smí mít zbraň.

Rebelové na Ukrajině zadržují vlak s věcmi obětí z malajsijského letadla

Číst článek

Záchranáři, kteří se na místo neštěstí dostali v uplynulých dnech, už posbírali nějaké osobní věci obětí a naložili je do vagonu. Vlak ale zastavili rebelové a ukrajinská vláda se ho teď snaží dostat z oblasti, nejspíše do Kyjeva nebo Charkova.

Letadlo se zřítilo 17. července, na jeho palubě bylo 298 lidí. Záchranářům se dosud nepodařilo najít všechny oběti. Západ z neštěstí obviňuje proruské separatisty, rebelové ale vinu odmítají.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme