Argentinská vláda zvažuje kvůli bankrotu mezinárodní žalobu na Spojené státy

Argentina uvažuje o tom, že by zažalovala Spojené státy u mezinárodního soudu v Haagu. Tvrdí, že americký soud zneužil své pravomoci, když nechal dojít argentinský spor s malou částí věřitelů až ke státnímu bankrotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Argentinská republika | Foto: Emanuel Macoun

Zástupci argentinské vlády neustále zdůrazňují, že země peníze má. Považují za absurdní, že o bankrotu rozhodl jediný soudce. Ten zmrazil peníze určené na splátky většině věřitelů, které teď leží v americké bance.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová, premiér i ministr hospodářství tvrdí, že vláda neměla jinou možnost. Vinu svalují na Američany a takzvané supí fondy. Jméno získaly podle toho, že se snaží obohatit na mršině, kterou má Argentina po minulém bankrotu v roce 2002 představovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přístupu argentinské vlády k bankrotu mluvil zpravodaj pro Latinskou Ameriku David Koubek

S názorem vlády částečně souhlasí i opozice. Někteří její členové ale naopak nešetří kritikou. Jedna opoziční poslankyně například říká, že když se Argentina zadlužila podle amerického práva, tak je potřeba respektovat rozhodnutí amerických soudů.

Ke kritice se přidávají i deníky v sousední Brazílii. Z bankrotu viní argentinskou vládu a prezidentku Cristinu Fernandézovou.

Dopady bankrotu jsou zatím minimální

Argentinská burza se po bankrotu propadla minimálně. Ratingové agentury hodnotí insolvenci jako částečnou.

Projevila se ale narůstající cenou takzvaného modrého dolaru, který si Argentinci kupují na ulicích s neoficiálním kurzem, protože pro ukládání úspor nedůvěřují tamní měně.

Další vývoj bude záviset na tom, co vzejde z dnešní schůzky amerického soudce se zástupci supích fondů.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme