Sonda Rosetta bude zkoumat kometu. Data napoví, jak se vyhnout případné srážce se Zemí

Nové poznatky o kometách, a tím i o vzniku sluneční soustavy, očekávají vědci od evropské sondy Rosetta. Po desetileté cestě vesmírem dosáhne dnes oběžné dráhy kolem komety Čurjumov-Gerasimenko. Je první sondou, která umožní výzkum komety z takové blízkosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mise sondy Rosetta ke kometě Wirtanen

Mise sondy Rosetta ke kometě Wirtanen | Foto: NASA

„Kometu dostihne, dá se říci, že se usadí na oběžné dráze okolo poměrně malé komety a bude ji z bezprostřední blízkosti dlouhodobě studovat. Přibližně za tři měsíce se má od Rosetty odpojit malý výzkumný modul Philae, přistane na kometě a bude ji studovat po dobu zhruba několika měsíců přímo z jejího povrchu,“ upřesňuje Vít Straka z Astronomického ústavu Akademie věd.

Mise by podle něj měla přinést soustu nových poznatků:

„Komety jsou takové knihovny dějin naší sluneční soustavy a možná i vzniku života na naší planetě. Zároveň informace získané Rosettou by mohly být skoro až životně důležité, pokud bychom nedejbože jednoho dne objevili nějakou tu kometu na kolizní dráze se Zemí.“

Evropská sonda Rosetta - cíl mise a technická data | Foto: ČTK

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme