Další odposlechy: Separatisté na Ukrajině žádali ruskou armádu o podporu

Ukrajina obvinila Rusko z přímé účasti v konfliktu na východě země. Zpravodajská služba SBU zveřejnila odposlechy rozhovorů mezi proruskými separatisty žádajícími o podporu ruského dělostřelectva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská armáda na východě země

Ukrajinská armáda na východě země | Zdroj: Reuters

„Dělostřelectvo u vás funguje?
Máme šedesát nábojů a to je všechno.
Měl jsem na mysli ruské dělostřelectvo.
Ne, proto prosím, abyste je požádali o podporu.“

To je záznam telefonátu mezi ministrem obrany takzvané Doněcké lidové republiky Igorem Strelkovem a místním velitelem s přezdívkou Modrý.

V dalším odposlechu se politické vedení separatistů domlouvá na další finanční pomoci z Moskvy a stěžuje si, že se polní velitelé vymkli kontrole a drancují Doněck.

O ruské přeshraniční střelbě na pozice ukrajinské armády už dříve informovaly Spojené státy. Washington zároveň viní Moskvu, že se snaží dodat proruským separatistům na východě Ukrajiny další rakety a těžké zbraně.

Americké ministerstvo zahraničí prý zpravodajské informace získalo od konkrétních lidí, detaily ale nechce upřesňovat, aby nekompromitovalo zdroje ani zpravodajské metody.

Spojené státy přišly s obviněními týden po havárii letounu Malajsijských aerolinií. Bílý dům se domnívá, že stroj sestřelili proruští separatisté s pomocí z Ruska dodaných raket SA-11 Buk.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme