Soud definitivně přiznal bezdomovci 30 milionů z loterie, o které ho připravili známí

František Václavek ze Šumperska se stal zřejmě nejbohatším bezdomovcem v Česku. Před čtyřmi lety vyhrál 30 milionů korun ve Sportce. O peníze ho ale připravili dva jeho známí. Šestapadesátiletý muž se proto tři roky o peníze soudil. Odvolací soud mu dnes dal za pravdu a obžalované ženě a muži zvýšil trest za podvod z pěti na šest let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec Miloš Hudeček spí na lavičce na peróně | Foto: Michal Záboj

„Byl celý roztřesený, sebral ten tiket a zmizel v Českomoravské,“ popsala loni Františkova kamarádka Eva Tykačová.

Peníze si ale bezdomovec příliš neužil. S životní trefou se svěřil svým známým, Janě Černé a Miroslavu Šoškovi, kterým pomáhal v jejich cukrárně. Ti mu podle obžaloby nabídli, že za něj výhru vyzvednou. Nechali ji převést na svůj účet a u soudu pak tvrdili, že tiket byl jejich.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudní spor bezdomovce Františka Václavka se zajímala reportérka Martina Kovaříková

Lidé, kteří Františka ve vestibulu metra Českomoravská pravidelně potkávali, to však vidí jinak.

„Hodně lidí tady to může potvrdit. Například holky z finančáku, které ho viděly, jak kupoval ty tikety,“ říká prodavačka ze stánku s oblečením u stanice Českomoravská.

František se přiznal, že sázení je jeho vášeň. Peníze, které sehnal, dokonce utratil dřív za loterijní tikety než za jídlo. To potvrdilo u soudu hned několik jeho přátel. Prý sázel, protože mu věštkyně předpověděla, že vyhraje hodně peněz.

Vítěznou sázenku podal František Václavek před čtyřmi lety. Čísla prý vybral náhodně.

Chce si koupit byt

„Chci si koupit byt a žít jako člověk,“ říká František. Teď žije v ubytovně. V minulosti prohlásil, že by zvažoval i podnikání: „Uvidím, ještě sám nevím.“

Podle psychiatrického posudku je lehce mentálně retardovaný a okolí ho může snadno manipulovat. Než se stal bezdomovcem, pracoval mimo jiné jako dělník. „Dělal jsem na stavbě, na šachtě, různě. Rodinu nemám, jsem rozvedený,“ popisoval.

Soud Černé a Šoškovi zvýšil tresty na základě žádosti státního zástupce. Ten kritizoval, že Městský soud v Praze udělil tresty na spodní hranici sazby za podvod. Vinu dnes soudní senát potvrdil i kvůli tomu, že se prokázalo, že obžalovaná Jana Černá bezdomovci cíleně lhala, když mu řekla, že k vyzvednutí výhry potřebuje hned dva doklady totožnosti a ty František neměl.

Černá vybrala zálohu 400 tisíc korun v hotovosti a 29,5 milionu si nechala poslat na účet. Sázkařské firmě tvrdila, že výherkyní je ona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud sledovala i redaktorka Veronika Hlaváčová

Tuto verzi použila i u odvolacího soudu, jenže ten jí neuvěřil a trest jí zvýšil z pěti na šest let. Její advokát Jiří Stránský zvažuje další právní kroky: „Jediná možnost je podat dovolání.“

Šestiletý trest dostal i Miroslav Šoška. Jeho právník Martin Horák tvrdí, že celý příběh je vykonstruovaný. Pro Šošku žádal zproštění viny. „Jeho verze je pořád stejná. Je zklamán, jak soud rozhodl. Myslel si, že bude rozhodováno na základě předložených důkazů. Myslíme si, že tak bohužel nebylo učiněno. Další postup zvážíme,“ řekl Horák.

Františkova zmocněnkyně Veronika Bérová říká, že muž by měl dostat peníze poměrně rychle, stejně jako luxusní dům v Klánovicích za víc než 12 milionů korun, který si původně obžalovaná dvojice koupila.

„Nemovitost je zajištěna, stejně jako prostředky na finančních účtech. Následně až bude vyhotoven rozsudek a bude doručen, nabude právní moci, pak bude předmětem výkonu rozhodnutí,“ prozradila Bérová.

Martina Kovaříková, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme