Lidem z východní Ukrajiny pomáhá celá země. Z Kyjeva už vyrazila čtvrtá sanitka

Z oblasti bojů na východě Ukrajiny už uprchly desetitisíce lidí. V regionu zvaném Donbas ale zůstávají lidé, kteří se nestihli evakuovat. Jsou vystrašení, možná zranění a bezmocní. Těm šťastnějším, kterým se podařilo evakuovat, i těm, kteří prožívají válku v jejím středu, pomáhají lidé ze všech koutů Ukrajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žlutá sanitka míří na východ Ukrajiny | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na hlavní nádraží v Charkově přijíždějí uprchlíci z jihovýchodních oblastí Ukrajiny vlaky i autobusy. Tady jim pomáhají dobrovolnické organizace najít dočasný domov v nitru Ukrajiny.

Podle paní Iriny Ljukanovové už je Charkov zaplaven uprchlíky, proto jim pomáhá hledat útočiště v dalších částech země. Nejdříve přišli uprchlíci z Krymu, pak ze Slavjansku a Kramatorsku. Teď přijíždějí z Doněcku a okolních městeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká pomoc míří na východ Ukrajiny, zjistil zvláštní zpravodaj v Kyjevě Pavel Novák

Na nádraží se sbírají dary pro uprchlíky. Paní Irina se o akci dozvěděla na internetu a přinesla těstoviny, instantní kaši pro děti a nějaké nádobí. Dočetla se také, že na nádraží potřebují pomoc, proto tam odjela. Radila lidem, kde si najít ubytování, jak si zařídit vyplácení důchodu mimo trvalé bydliště a podobně.

Pomoc míří na východ i z Kyjeva. Odjela odtamtud už čtvrtá dodávka upravená jako sanitka pro převoz raněných. Bude sloužit lékařům v zóně, kde ukrajinští vojáci bojují proti proruským povstalcům.

Auto vypravilo občanské sdružení Avtomajdan. Na vybavení a přestavbu dodávkového Volkwagenu na sanitku se čtyřmi lůžky vybrali jeho aktivisté za týden v přepočtu 80 tisíc korun.

„Auto dojede do Kramatorsku a pak už přesně nevíme, kam ho naši kolegové přímo na místě nasměrují,“ říká Marina Gonošilenová ze sdružení Avtomajdan. Dodávka na východ navíc vezla i proviant pro civilisty a pro ukrajinské vojáky.

V upravené dodávce jsou čtyři lůžka | Foto: Pavel Novák

Za nasbírané peníze nakoupil Avtomajdan defibrilátor a další přístroje pro lékaře. Na východ jedou také krabice léků, sluneční baterie, malý benzínový generátor, potraviny a také cigarety, o které moc prosili tankisté.

Sanitka tedy není určená jen pro civilisty uvězněné v zóně bojů. „Kdo bude raněný, ať je to ten nebo ten, a bude potřebovat dostat se rychle k lékaři na ošetření, bude moci tohle auto využít,“ vysvětluje Gonošilenová.

Auto je žluté a podle mezinárodních dohod na sobě má červený kříž. „Červený kříž tam je, protože ho budou používat lékaři, a žluté to auto je, protože jsme zkrátka tuhle barvu sehnali. Budeme mu říkat Žluťásek,“ uzavírá.

Jak dlouho bude darovaná sanitka na území zmítaném boji a nedostatkem paliva naplňovat svůj humanitární účel, se nedá předem odhadnout.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme