Ebola byla kuriozita, říká imunolog Fauci, který vyvíjí vakcínu proti viru

Během několika týdnů začnou američtí vědci testovat vakcínu proti ebole. Virus, na který v současnosti neexistuje řádná léčba, už v západní Africe zabil před tisíc lidí a zdravotníci varují, že se nákaza se může rozšířit i na východ kontinentu. V největším ohrožení je Keňa, která slouží jako hlavní transportní uzel regionu. Jak pro Český rozhlas uvedl přední světový expert na imunologii Anthony Fauci, vakcína by mohla být k dispozici za rok až rok a půl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký imunolog Anthony Fauci

Americký imunolog Anthony Fauci | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

„První fáze klinických pokusů na dobrovolnících začne na počátku září. Zhruba na počátku listopadu bychom měli vědět, jestli je látka bezpečná, dávka správná a jestli v organismu vyvolává odezvu, kterou potřebujeme. Pokud ano, testy rozšíříme a současně začneme očkovat zdravotnický personál, to by mělo být někdy v půlce či na konci roku 2015," říká Anthony Fauci.

Fauci je ředitel amerického Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci, který vakcínu proti zatím neléčitelné nemoci vyvíjí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ebole mluvila s předním americkým imunologem Anthonym Faucim zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Kromě očkovací látky sílí i snaha o nalezení séra, které by pomohlo v samotné léčbě. V současnou chvíli je jich ve vývoji několik, žádné z nich však není odzkoušené.

Světová zdravotnická organizace tento týden rozhodla, že u pacientů nakažených ebolou je použití i takových léků, které neprošly řádným testováním, etické.

„Je to podle mne odraz toho, jak vážná situace je. Potýkáme se se stavem nouze. Žádná z látek, které jsou k dispozici, zatím nebyla schválená coby bezpečná nebo účinná. Až na pár výjimek prošly všechny jen testováním na zvířatech, preklinickými pokusy. I Zmapp, o kterém se teď tolik mluví, lékaři vůbec poprvé použili na lidech v případě dvou amerických dobrovolníků, kteří byli z Libérie přepraveni do Atlanty,“ vysvětluje Fauci.

Rozhodnutí Světové zdravotnické organizace hodnotí jako pokus, kdy je riziko vyvážené potenciálním užitkem.

„Pokud nemocný bude chtít zkusit neotestovanou léčbu, dostane takovou šanci. Myslím, že tenhle přístup odpovídá situaci,“ soudí přední americký expert na infekční nemoci.

Řada států musí vystoupit ze stínu

Zároveň však varuje před riziky. Kromě toho, že se nic neví o bezpečnosti potenciálního séra – a nadějně v tuto chvíli vypadají jen tři látky – je tu také otázka, zda jsou v postižených zemích zdravotnické úřady schopné zorganizovat řádné klinické pokusy.

Kromě toho, že lidé možná dostanou šanci přežít, je totiž klíčové se dozvědět, zda a jak látka funguje. Ke zvládnutí epidemie eboly bude navíc podle Anthonyho Fauciho třeba udělat mnohem víc.

Virus ebola na snímku z elektronového mikroskopu | Foto: PLoS Biology, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

„Za daných podmínek všichni dělají, co můžou. Světová zdravotnická organizace ale označila epidemii za hrozbu globálnímu zdraví, a to znamená jediné – řada států musí vystoupit ze stínu a přispět finančně, zaplatit vybavení, poslat do postiženého regionu zdravotníky – v západní Africe není dost doktorů a sester – poskytnout jim ochranné vybavení a vytvořit podmínky k řádné izolaci. Nejsou to jednoduché úkoly,“ dodává.

Fauci připomíná, že od objevu eboly v roce 1976 už se odehrálo několik epidemií, které se podařilo zvládnout. A jak si vysvětluje, že se proti viru dosud nenašla efektivní léčba?

„Podívejte se na historii eboly, mnozí ji považovali čistě za kuriozitu. Od roku 1976 do roku 2014, to je 38 let, se vyskytlo 2200 případů. Farmaceutické společnosti to nezajímalo, veřejnost to nechávalo chladnou. Všichni si mysleli, že jde o zajímavost. Najednou je z nemoci téma titulních stránek všech světových deníků, které všechny znepokojuje. Možná to přinese víc zájmu než dřív,“ podotýká imunolog.

Rozvinuté země dokážou nakažené izolovat

Podle něj nemoc představuje velmi vážné riziko zejména pro africké země, jejichž zdravotnictví se není schopné s nemocí vyrovnat. Rozvinuté státy by podle něj měly být schopné hrozbu zvládnout.

„Je dost pravděpodobné, že jednou někdo nasedne na letadlo z Libérie, Nigérie, Guineje, Sierry Leone a poletí do Spojených států. Při nasednutí se bude cítit dobře, pak přistane v New Yorku, Chicagu, Paříži nebo Budapešti, vystoupí a udělá se mu špatně. Půjde na pohotovost, a pokud se ho ujme lékař, který nebude přemýšlet a nezeptá se, kam jste nedávno cestoval, sám se může nakazit,“ říká Fauci.

Než se zjistí, že jde o ebolu, může tak nakazit několik lidí, pak však podle Fauciho zdravotníci dalšímu šíření zamezí.

„Shrnuto – nemyslím si, že by se dala čekat nějaká masivní epidemie v rozvinutých zemích, které mají možnost nemocné izolovat. Ale existuje podle mne možnost, se v zemích jako je USA, Británie nebo Česko, může pár případů objevit,“ dodává Fauci.

Ebola | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme