Nemocnice v Atlantě přijala k léčbě humanitární pracovnici nakaženou virem ebola

Nemocnice v Atlantě v americkém státě Georgia přijala k léčbě druhou pacientku nakaženou virem ebola. Humanitární pracovnice Nancy Writebolová onemocněla při dobrovolnické misi v Libérii. Do Spojených států ji ze západní Afriky dopravil zdravotnický speciál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nancy Writebolová, humanitární pracovnice nakažená ebolou, už se léčí v nemocnici v Atlantě | Zdroj: ČTK

Aktuální informace o stavu 59leté Nancy Writebolové zatím nejsou k dispozici.

Její syn ale už včera uvedl, že se stav jeho matky zlepšil.

Podobně je na tom 33letý kolega humanitární pracovnice Kent Brantly, který je v péči specialistů atlantské univerzitní nemocnice už od soboty.

Americká média uvádějí, že oba pacienti dostali ještě v Africe experimentální sérum, vyvinuté ve Spojených státech a dosud testované jen na primátech.

Ebola je virové onemocnění ze skupiny krvácivých horeček. Má podobné příznaky jako třeba malárie nebo cholera. Představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Jejím původcem je filovirus ebola. Poprvé se objevil v roce 1976 a od té doby různé kmeny viru způsobují epidemie s mírou úmrtnosti dosahující 50 až 90 procent. Na ebolu neexistuje lék.

Stav obou se po něm údajně poměrně rychle zlepšil, ale lékaři se v tuto chvíli nechtějí dávat žádné konkrétní prognózy.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest znovu uklidňoval americkou veřejnost, že jí nehrozí v souvislosti s výskytem eboly žádné riziko. Možnost šíření nemoci ve Spojených státech považují hygienici za nepravděpodobnou.

Mezinárodní finanční instituce mezitím na okraj africko-amerického summitu ve Washingtonu slíbily na pomoc ebolou nejpostiženějším zemím v Africe finanční balík půjček ve výši 260 milionů dolarů.

Dalších osm pravděpodobně nakažených ebolou dnes hlásí Nigérie, jeden člověk je vážném stavu v Saúdské Arábii. Všichni onemocněli v západní Africe.

V regionu zákeřný virus zabil už 887 lidí z více než 1600 nakažených. Nejvíce postiženými zeměmi jsou Guinea, Libérie a Sierra Leone.

Mezinárodní rozvojové banky půjčí stamiliony dolarů zemím bojujícím s ebolou

Číst článek

British Aiways dnes kvůli ebole jako první evropská letecká společnost pozastavila do konce srpna lety do Libérie a Sierry Leone.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme