Při útoku izraelského letectva na dům policejního šéfa Gazy zemřelo 18 lidí

Izraelská ofenziva v Gaze vstupuje do šestého dne a podle palestinských zdrojů stoupl počet obětí na 159. Letecký útok na dům šéfa policie v Gaze si vyžádal nejméně 18 životů a je tak zatím nejkrvavějším úderem celé ofenzivy. Podle OSN tvoří více než tři čtvrtiny obětí izraelského ostřelování civilisté. Očití svědci z Gazy zpochybňují tvrzení Izraele o cílených útocích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské rakety nadále dopadají na Gazu

Izraelské rakety nadále dopadají na Gazu | Zdroj: Reuters

"Na výzvy OSN k příměří odpověděl Izrael zabitím dalších 15 Palestinců. Tím výzvu Rady bezpečnosti odmítl a my po tomto posledním masakru ujišťujeme, že budeme palestinský národ chránit a izraelské ofenzivě se postavíme," říká mluvčí Hamásu Sámí Abú Zuhrí.

Speciální izraelské komando se mezitím vylodilo v Gaze a podle armádních zdrojů zlikvidovalo odpalovací zařízení raket s dlouhým doletem. V přestřelce s Hamásem utrpělo pět členů komanda zranění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Izraeli a pásmu Gazy sleduje zvláštní zpravodaj Štěpán Macháček

Na izraelské území nadále dopadají rakety z Gazy a tři střely vypálili ozbrojenci na sever země z Libanonu. Jedna vybuchla těsně vedle jedoucího autobusu. Nikdo nebyl zraněn. Zda za těmito útoky stojí také Hamás, nebo šíitské hnutí Hizballáh, se neví.

„Noc v Izraeli byla o něco klidnější než předchozí. V Jeruzalémě byl v podvečer vyhlášen jeden poplach, krátce po něm byla slyšet rána. Zřejmě jak protiraketový štít zlikvidoval střelu, která by mohla dopadnout právě na Jeruzalém,“ říká zvláštní zpravodaj v Izraeli Štěpán Macháček.

V ostatních částech Izraele byly poplachy častější. Tři rakety, odpálené z Gazy, byly protiraketovým systémem zlikvidované nad Tel Avivem.

„Hamás ve své televizi hebrejsky varoval právě před tímto útokem na Tel Aviv. Dokonce uvedl přesný časový údaj,“ dodává Macháček.

Civilisté v Izraeli jsou na ostřelování zvyklí. Ve vyřešení konfliktu nevěří

Číst článek

Konflikt mezi Izraelem a ozbrojenci z hnutí Hamás z pásma Gazy neslábne ani po rostoucím tlaku ze zahraničí. K ukončení nepřátelských akcí a obnovení dialogu vyzvala obě strany už včera například Rada bezpečnosti OSN.

Izraelská armáda naopak varovala, že ofenzívu ještě zesílí. Znovu pak vyzvala Palestince v ohrožených oblastech k evakuaci.

Na počátku současné izraelsko-palestinské krize stál únos a vražda tří izraelských studentů. Následoval únos a upálení šestnáctiletého Palestince.

Podle izraelské policie vraždili v prvním případě příslušníci radikálního hnutí Hamás, v druhém případě židovští extremisté, jejichž motivem byla pravděpodobně pomsta.

Zničené domy v Gaze | Foto: Reuters

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme