'ZTePilí muži na cestách' vyrážejí na pochod Moravou. Kvůli kmenovým buňkám
Dva vysokoškoláci, dvě neurologická onemocnění, 269 kilometrů pěší chůze a především odhodlání pomoci dobré věci. To je akce, která má seznámit veřejnost s výzkumem kmenových buněk. Díky nim se totiž dají neurologické poruchy léčit. Dva hendikepovaní dobrodruzi vyrazili na dlouhou cestu z Bílé Vody na Jesenicku až do Lanžhota.
Sbalit tašky a batohy, autem z domovské Studénky do Bílé Vody, ale pak pěšky a na vozíku až do Lanžhota.
David Szotkowski a Mirek Večeřa vyrážejí na devatenáctidenní putování.
Ujít bezmála 270 kilometrů dá zabrat, natož mladíkům, kteří trpí svalovou atrofií a rozštěpem páteře.
Podrobnosti o charitativním pochodu dvou hendikepovaných vysokoškoláků napříč Moravou zjišťovala Blanka Mazalová
Spojí příjemnou turistiku s dobrou věcí - po cestě budou dělat osvětu o tom, jak lidem s vážným onemocněním může pomoci výzkum kmenových buněk.
„Mají potenciál zvedat lidí z vozíků, už teď řeší popáleniny kůže. Některé věci prostě chtějí čas a peníze na výzkum,“ říká David Szotkowski.
Pochodem chce podpořit i Lubomíra Kopala z Bruntálu. Právě jemu pomáhají drahé kmenové buňky při léčbě těžké neurologické nemoci.
„Chceme přispět na aplikaci kmenových buněk, kterou už jednou podstoupil a která mu zpomalila zhoršování nemoci. Aplikace stojí 150 tisíc, takže bychom chtěli přispět na tuto částku a vybírat nějaké peníze,“ vysvětluje David.
Mirka a Davida můžou lidé celou dobu provázet virtuálně. „Přes Facebook, blog, který jsme založili, a v mobilech skrze aplikaci, přes kterou nás lidé budou moci ‚lovit‘,“ vyjmenovává David Szotkowski.
Zájemci si ale také můžou s oběma mladíky vyšlápnout.