Krnov vsadil na zpomalovací semafory. Opatření se mu vyplácí

Krnov investuje do zpomalovacích semaforů. Za posledních několik let se ve městě objevil už třetí a smysl je jednoduchý. Přinutit řidiče, aby jeli předepsanou rychlostí. Motoristé si na toto opatření velmi rychle zvykli. Stačí, aby jeli rychleji, a už je zastaví červená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Semafory | Foto: Jan Rosenauer

Při příjezdu do Krnova směrem od Opavy je záhy vidět první ze zpomalovacích semaforů. Jede-li řidiči přesně padesát, svítící zelená ho pustí dál. Jakmile ale trochu zrychlí, naskočí oranžová a následně červená.

„V roce 2011 jsme nejprve postavili dva zpomalovací semafory na příjezdu do Krnova od Bruntálu a od Opavy. Třetí na Opavské ulici, kde je velký pohyb chodců, děti tam přecházejí do základní školy, jsme vybudovali hlavně z důvodu bezpečnosti,“ říká Michal Brunclík, místostarosta Krnova za ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zpomalovacích semaforech v Krnově informoval reportér Martin Knitl

„Ze začátku bylo trochu těžké to prosadit, protože existovaly obavy, že by mohl zpomalovací semafor blokovat dopravu. Já si s ohledem na tříletou praxi dovolím tvrdit, že toto řešení se celkem osvědčilo. Rychlost při příjezdech do města se velmi omezila,“ tvrdí Brunclík.

„Je to do jisté míry dáno tím, že řidiči jsou navyklí i z jiných měst, protože se to postupně rozšiřuje. I za předpokladu, že vědí, že zpomalovací semafor není napojen na něco, co by pro ně mohlo znamenat postih, jej respektují,“ doplňuje.

„Byly tady dva smrťáky, proto to to sem dali. A je to úžasné, kolikrát jste tady stál, jelo deset aut a ani jedno nezastavilo. Teď si zmáčknu a je to. A provoz se zpomalil,“ hodnotí opatření paní Dana, která bydlí u silnice. A i další oslovení chodci s ní souhlasí.

V Krnově zpomalovací semafory zkrátka fungují, a i když nejsou napojené přímo na policii nebo oddělení přestupků na radnici, úspěšně nutí šoféry podívat se na tachometr a zpomalit.

Už teď se rodí plány na další semafor, tentokrát směrem na Polsko přes Město Albrechtice. A nějaké opatření bude nutné i v části Ježník, kde minulý týden nepřežil malý chlapec srážku s autem. V tomto případě záleží hlavně na správci komunikace.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme