Modelářství je kombinací práce podle návodu i fantazie. Ústecké muzeum vystavuje výrobky

Modely formulí, tanků, letadel i lodí vystavuje muzeum v Ústí nad Labem. Výstava přibližuje také vývoj modelářských stavebnic od padesátých let. Modeláři se ale nespoléhají jen na připravené díly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovní stůl modeláře | Foto: Klára Stejskalová

Například scenérie s figurkami si podle kurátora Jiřího Bureše staví podle vlastní fantazie.

„Těch 6 vojáčků, co jsou psaní jako "Waterloo 1815", tak je to krásná přestavba z původních figurek, kdy modelář tam udělal doplňky, kdy je tam vidět voda, rozbité dělo, zvonička, kaplička. Takže aby to oživil, aby to vypadalo jako živá scenérie,“ vysvětluje Jiří Bureš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu s názvem Kdo si hraje, nezlobí navštívila v Muzeu města Ústí nad Labem i Gabriela Hauptvogelová

Vznik scenérií tak kombinuje práci podle postupu i fantazie. Modelář si koupí figurku. Postaví ji, namaluje, případně ji rozřeže, aby ji dostal do pohybu, dotmelí a pak teprve ji umístí na podstavec, který si nechal vyrobit u truhláře.

„Třeba tady, když se podíváme k Barbarům, tak si modelář nechal udělat stojánek ze zajímavého dřeva, postavil si figurky. Při nějakých toulkách přírodou sbíral dřívka, větve, rašelinu, uschlé jehnědy, aby to použil na ten travnatý posyp. Nebo tady jsou kousky z mořských koulí, to je řasa, kterou moře vyplavuje ven,“ dodává Jiří Bureš

K dotváření travnaté scenérie se hodí i koření. Výborně se na imitaci porostu hodí majoránka či levandule.

Modelářská výstava je v muzeu až do konce září a ústecké muzeum připravilo k výstavě i doprovodné akce. V červenci si děti mohly složit model Škody Favorit, dnes mohou zkusit od 10 do 11h a od 14 do 15h složit model policejního vrtulníku MI4.

Gabriela Hauptvogelová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme