Nejlepší školní oběd uvařili na gymnáziu ve Zlíně - vepřovou panenku s bramborovým pyré

Kuchařky z Gymnázia Zlín - Lesní čtvrť zvítězily v letošním ročníku soutěže o nejlepší tříchodové menu pro školáky. Kompletní oběd včetně dezertu se musel vejít do ceny 34 korun. V Brně soutěžilo deset týmů ze školních jídelen z celé České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejlepší školní oběd dokážou uvařit na Gymnáziu ve Zlíně | Foto: Tomáš Jelen | Zdroj: Český rozhlas

„Bulgur s tvarohovým krémem a malinami. To je opracovaná celozrnná pšenice, v současné době velmi oblíbená, protože je lehce stravitelná a obsahuje mnoho výživných látek, které jsou vhodné pro děti,“ vysvětlila složení jednoho z chodů vedoucí školní jídelny ze Základní školy Mánesova v Otrokovicích Anna Vičánková.

Kuchařky z Gymnázia Zlín - Lesní čtvrť uvařily za 34 korun studentům rajčatovou polévku s mozzarellou, vepřovou panenku a čokoládový krém.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brně dnes soutěžilo deset týmů ze školních jídelen z celé České republiky, více zjišťoval redaktor ČRo Tomáš Jelen

„Dneska vaříme vepřovou panenku, bramborové pyré s mrkví a rozmarýnem. K tomu budeme mít žampiony na smetaně. Polívku děláme rajčatovou s mozzarellou a jako dezert jsme si vybraly čokoládový krém se zakysanou smetanou,“ popsala menu vedoucí kuchyně Jana Lukášová.

Paní Jana působí na gymnáziu už zhruba dvacet let. Podle ní se vaření v jídelnách zlepšilo, kuchařky mají volnější ruce, mohou vymýšlet nové věci, realizovat je a dětem udělat jídlo daleko pestřejší a zdravější.

V Brně soutěžilo deset týmů ze školních jídelen z celé České republiky | Foto: Tomáš Jelen

Do poroty, která hodnotila výherce školních jídelen, zasedli i dva spolužáci z brněnské základní školy na Milénově Vojta a Lukáš.

„Jídla jsou tady naprosto skvělá oproti tomu, co dostáváme ve škole. Je to stokrát lepší. Nejhorší ze všeho jsou rozvařené brambory. Těstoviny se docela jíst dají a polévky taky,“ říkají.

Nápad na soutěž školních jídelen vznikl před šesti lety a kromě základního pravidla o maximální ceně pokrmu 34 korun také organizátoři kontrolují, jestli se soutěžní menu v jídelníčku dané školy skutečně objevuje.

1. místo: Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť
Rajčatová s kousky rajčat a mozzarelou
Přírodní vepřová panenka, bramborové pyré s mrkví a rozmarýnem, smetanové žampiony
Čokoládový krém

2. místo: Základní škola Mánesova, Otrokovice
Mrkvovo-zázvorový krém s pažitkou
Pošírovaný filet Mahi-Mahi na smetanovém špenátu s cizrnou a opečeným bramborem
Bulgur s tvarohovým krémem a malinami

3. místo: Základní škola a mateřská škola Velké Svatoňovice
Polévka z celé mrkve s čočkovými noky
Roláda z mahi-mahi plněná lososem, barevné brambory, jogurtovo-koprový dresing, polníčkový salát
Polentový koláč se švestkami

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme