Prymula: Pokud všichni budou dělat, co mají, křivka epidemie začne za měsíc klesat
- Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula očekává, že by už v následujících dnech mělo dojít ke zlomu v pokračujícím strmém nárůstu případů nákazy novým koronavirem. A to alespoň v Itálii, která v Evropě patří k nejzasaženějším zemím. Náměstek ministra zdravotnictví to prohlásil na úterním brífinku po jednání vlády.
- Během týdne až 10 dní by se přijatá opatření mohla pozitivně projevit také na křivce České republiky.
- Zda se optimistická předpověď naplní, se podle Prymuly odvíjí od toho, zda budou lidé dodržovat vládní nařízení a doporučení.
„Co se týká prognózy, nikdo není v tuto chvíli věštec z křišťálové koule, aby řekl, že za 15 dnů bude konec. To určitě ne. Podíváte-li se na situaci v Evropě, tak uvidíte exponenciální nárůsty v jednotlivých zemích, které se samozřejmě nemohly nějakým způsobem projevit zpátky zhruba sedm dnů,“ uvedl Prymula po úterním zasedání vlády s tím, že každým dnem očekává, že dojde k takzvanému oploštění alespoň v Itálii.
„Neříkám, že budou klesat počty zemřelých. To bude ještě záležitost mnoha dnů, kdy by to teoreticky ještě mělo stoupat. Protože Itálie už udělala řadu opatření – a doufám, že jsou dodržována – tak by se to na jejich křivce mělo projevit,“ dodal.
Mapy i grafy. Podívejte se, jak koronavirus dobyl svět
Číst článek
Podle expertů, které v úterý citovala italská média, by mohlo šíření nákazy nového koronaviru v Itálii vyvrcholit za dva až 11 dní. I pak budou počty nakažených stoupat, už ale ne tak rychlým tempem. Odborníci firmy JPMorgan podle svých statistických modelů odhadují vrchol v počtu současných nakažených případů do sedmi dnů, napsala agentura Reuters.
Statistické modely americké společnosti JPMorgan také ukázaly, že v největších zemích EU – Německu, Francii, Španělsku, Itálii a Británii – by měl vrchol počtu momentálně nakažených přijít koncem března a celkem by se mohl přiblížit až 80 tisíc případům. Zhruba tolik případů dosud nahlásila Čína, odkud se koronavirus začal v prosinci šířit.
„Očekáváme, že v příštích dnech, tak do neděle, se ukáže, zda se vývoj epidemie v zemi zpomalí,“ řekl podle agentury ANSA Giulio Gallera z regionální vlády severoitalské Lombardie, kde je nejvíce případů nákazy. Z dosud 27 980 potvrzených případů nákazy v Itálii jich téměř 15 tisíc zaznamenali právě tam. V celé Itálii kvůli koronaviru zemřelo už 2 158 lidí a 2 749 nakažených se už zcela zotavilo.
Virolog Roberto Burioni, jehož citoval deník Corriere della Sera, se ale domnívá, že zpomalení šíření nákazy v Itálii bude trvat déle. Stejně tak experti z janovské univerzity předvídají, že vrchol šíření nákazy v Itálii přijde až kolem 25. března.
Španělsko zaspalo. Opatření proti koronaviru přišla pozdě, nákaza se v zemi šíří rychleji než v Itálii
Číst článek
V šedesátimilionové Itálii platí od 10. března karanténa pro celou zemi a od 12. března jsou v zemi zavřené restaurace i obchody s výjimkou prodejen potravin a lékáren. Na pobřeží italské Riviéry se kvůli lidem, kteří navzdory vládnímu nařízení nedodržují karanténu a chodí volně ven, zavírají některé pláže a pobřežní promenády.
Situace v Česku
Co se týče šíření nového koronaviru v České republice, Prymula odhaduje, že během týdne až 10 dnů bychom měli vidět na naší křivce nějaký pohyb, to znamená oploštění.
„Pokud se to podaří, tak epidemie bude narůstat zhruba ještě měsíc a pak by měla jít dolů. Ale to je optimistický předpoklad, že opravdu všichni budou dělat, co mají, a že se nám podaří přenos limitovat,“ dodává.
V Česku je 396 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je o 52 víc než v pondělí večer. Provedených testů bylo zhruba 6600. Na tiskové konferenci po úterním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). První tři lidé se z nemoci zcela vyléčili, naopak jiní tři pacienti nakažení koronavirem jsou ve velmi vážném až kritickém stavu, informovalo ráno ministerstvo zdravotnictví.
V Česku se nákaza novým koronavirem poprvé prokázala 1. března. Kvůli nemoci platí v zemi nouzový stav, výrazné omezení volného pohybu lidí i většiny aktivit.
Online reportáž
ŠÍŘENÍ POPLAŠNÝCH ZPRÁV. Policie prověřuje šíření poplašné zprávy na sociálních sítích. Pachateli může hrozit až 8 let.
SCHODEK ROZPOČTU. O nárůstu deficitu Andrej Babiš hovořil v souvislosti s balíčkem na podporu malých a středních firem, zaměstnanců i živnostníků, který projedná vláda. „Ten balíček bude velká kombinace odložení daní, poskytnutí garancí a samozřejmě i dotací v rámci státního rozpočtu,“ řekl premiér. Podpora by podle něj měla jít také do rozpočtu ministerstva dopravy na výstavbu dálnic.
ZÁSOBY OCHRANNÝCH POMŮCEK.
FILMOVÝ PRŮMYSL. Mimořádná opatření způsobí v Česku podle Asociace producentů v audiovizi (APA) ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborech ztráty ve stovkách milionů korun. Podle APA je ve hře pokles filmové výroby o 75 % do konce roku. Tuzemský audiovizuální průmysl zažívá podle producentů největší krizi, netočí se seriál s Orlando Bloomem, oblíbené tuzemské televizní seriály, odložené byly premiéry nových filmů a kvůli zavřeným kinům zmizel z distribuce i dokument V síti, který upozorňoval na sexuální zneužívání dětí přes internet.
ITÁLIE ZPŘÍSŇUJE KARANTÉNU. Itálie zavedla přísnější karanténní opatření v celé zemi, uvádí server CNN . Vstup do parků, hřiště a veřejných zahrad bude od soboty zakázán. Přísnější opatření také zakazuje běhání a jiné „outdoorové fyzické a rekreační aktivity“. Tyto aktivity budou nyní povoleny pouze v „blízkosti domovů lidí“ a musí si udržovat vzdálenost jednoho metru. Lidé mají také zakázaný pohyb z jednoho bydliště do druhého včetně rekreačních domů. Nová opatření potrvají nejméně do 25. března.
AKTIVISTKA GRÉTA. Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová a další školou povinní demonstranti z hnutí Fridays For Future (Pátky pro budoucnost) se koronaviru navzdory rozhodli vrátit k výuce. Preventivní opatření mnoha světových vlád jim nedovolí shromažďovat se v ulicích ani chodit do škol, budou se proto vzdělávat online pomocí vlastních seminářů, informovala s odvoláním na prohlášení Thunbergové agentura Reuters.
JOUROVÁ O OPATŘENÍ EU. Eurokomisařka Věra Jourová poděkovala ve vysílání České televize české vládě za její opatření, za projevy solidarity a uvedla několik věcí, o které se teď Evropská komise snaží. „Zaprvé zajištění těch aktuálních potřeb, aby se snížil nárůst nakažených koronavirem. Budeme se snažit pomáhat s centrálními nákupy.“ Zároveň bude komise koordinovat hraniční režim, tak aby lidé méně cestovali a neroznášeli virus přes hranice, ale aby nebylo narušeno zásobování potravin, léčiv a ochranných pomůcek. Hraniční režim chtějí nastavit tak, aby se lidé EU mohli vrátit domů. Komise se podle Jourové bude snažit uvolnit pravidla, aby členské státy mohl dělat vlastní mimořádná opatření. Zdůraznila ale, že opatření by měla být koordinovaná mezi všemi členskými státy. „Velmi oceňuji, co dělá Česko, a celá střední a východní Evropa.“
RYCHLOTESTY V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI. Fakultní nemocnice v Ostravě má jako první nemocnice v kraji k dispozici testování na koronavirus, která výsledky ukazují za 20 minut.
SCHODEK STÁTNÍHO ROZPOČTU. Schodek státního rozpočtu chce vláda kvůli dopadům koronaviru směřovat na 200 miliard korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) to v pátek večer řekl České televizi (ČT). Počítá s poklesem příjmů a výdaji na podporu firem, uvedl. Státní rozpočet pro letošní rok byl schválen se schodkem 40 miliard korun.
SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY. Ministerstvo zdravotnictví Spojených arabských emirátů oznámilo v pátek první dvě úmrtí na koronavirus, uvedla oficiální tisková agentura UAE WAM. uvedla, že obě úmrtí jsou způsobena předchozím zdravotním stavem.
SLEVOVÉ AKCE V OBCHODECH. Předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula navrhne vládě, aby zrušila slevové akce v obchodech. Podle něj to způsobuje komplikace kvůli shromažďování osob, rozvoz letáků je navíc potenciálním zdrojem šíření koronaviru. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to není dobrý nápad.
POTLESK A PODĚKOVÁNÍ. Česká eurokomisařka Věra Jourová zveřejnila video, jak lidé na sídlišti v Bruselu děkují všem, kteří bojují proti nemoci COVID-19.
NÁKLAD ZDRAVOTNICKÉHO MATERIÁLU. Komerční let doručí do Česka další zdravotnický materiál. Náklad na letišti musí probíhat velmi rychle.
NEJHORŠÍ TÝDEN OD 2008. Americké akcie kvůli obavám z ekonomických dopadů koronaviru prodělaly nejhorší týden od roku 2008. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se propadl o více než 17 procent. Během samotného dnešního obchodování se Dow Jonesův index snížil o 4,55 procenta a uzavřel na 19.173,98 bodu. Investory znepokojily nové kroky, kterými se úřady ve Spojených státech snaží omezit šíření koronaviru.
PRVNÍ OBĚŤ V SRBSKU. První člověk nakažený koronavirem zemřel dnes v Srbsku. Na tiskové konferenci v Bělehradě to oznámila premiérka Ana Brnabičová, jež také informovala o tom, že o víkendu vstoupí v platnost další omezující preventivní opatření. První srbskou obětí je 59letý muž, který zemřel v nemocnici v Novém Sadu, správním centru severosrbské autonomní oblasti Vojvodina. Nakazil se od člověka, jehož syn byl v Miláně a jenž nyní sám bojuje o život. Srbské zdravotnické úřady aktuálně registrují 135 potvrzených případů koronavirové infekce. Stav osmi nakažených, kteří jsou v péči nemocnic, je podle vyjádření Brnabičové vážný.
POKUTA ZA NENOŠENÍ ROUŠKY. V Mladé Boleslavi dostal v pátek muž za nezakrývání úst a nosu na veřejnosti a neuposlechnutí výzvy úřední osoby pokutu 10 000 korun. S dalšími dvěma muži popíjel alkohol na předzahrádce jedné z restaurací, informoval v pátek ředitel městské policie Tomáš Kypta. Dva mladíci dostali každý maximální možnou pokutu 10 tisíc korun. Městští policisté je potkali na ulici v centru města. Mladíci na sebe sami upozornili, byli bez roušek a navíc kolem sebe rozhazovali odpadky z jídla a pití.
BABIŠ V LÁNECH. Premiér Andrej Babiš (ANO) po páteční zhruba hodinu a půl dlouhé schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech na Kladensku ocenil Zemanovy kontakty v Číně. Pomohly podle něj do Česka v době epidemie koronaviru dostat ochranné pomůcky. Premiér to řekl večer v televizi Nova.
ÚLEVY PRO ŽIVNOSTNÍKY. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhla, odpustit živnostníkům na půl roku povinné platby na důchodové pojištění. Důvodem je propad tržeb živnostníků v souvislosti s šířením nového typu koronaviru. V tiskové zprávě to v pátek oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Opatření by bylo účinné od března a dotklo by se podle úřadu asi 600.000 lidí. Jak nákladné by opatření bylo, úřad neuvedl. Ve středu Maláčová řekla České televizi, že odpuštění sociálních odvodů živnostníkům na tři až čtyři měsíce by stálo asi 13 miliard korun.
3 NOUZOVÉ AUTOBUSY Z BRITÁNIE. Česká ambasáda vypravila několik autobusů pro Čechy, kteří uvízli v zahraničí. Kromě Švýcarska odjeli v pátek tři autobusy ze Spojeného království a další vyjedou v noci.
ÚPADEK LETECKÉHO PROVOZU. Ekonomické dopady epidemie koronaviru se nejrychleji projevují v letectví. Data Flightradaru ukazují, jak rychle a jak moc se provoz v Evropě propadl. Podívejte sem jak se snížil počet příletů a odletů na vybraných evropských letištích a o kolik se snížil provoz na letišti Václava Havla v Praze.