Čápů na jihu Čech ubývá, dokázalo letošní sčítání těchto ptáků
Ornitologové v jižních Čechách letos sčítali čápy. Za posledních zhruba patnáct let prý zaznamenali úbytek kolem 30 procent. Příčinu stále hledají, důvodem ale může být změna charakteru české krajiny. Další sčítaní chtějí ornitologové provést za deset let.
„Letos bylo zjištěno kolem 70 hnízd, kde se vylíhlo alespoň jedno mládě. Před patnácti lety, kdy byly stavy nejvyšší, bylo v jižních Čechách kolem 100 párů s mláďaty,“ srovnává počty ptáků českobudějovický ornitolog Jiří Pykal.
Na otázku, proč je čápů méně a méně, nenašli zatím odborníci jasnou odpověď. Zřejmě to souvisí se změnami krajiny, odhaduje Pykal.
Čápů na jihu Čech ubývá, dokazuje letošní sčítání těchto ptáků. Příčinou je zřejmě změna české krajiny. Natáčela Jitka Cibulová Vokatá.
„Není to ale úplně jednoznačné, protože ubývají čápi jednak v rybničních oblastech jihočeských pánví, především na Třeboňsku a Jindřichohradecku, ale i ve vyšších polohách, například na Prachaticku,“ popisuje Pykal.
Podle něj se asi před patnácti lety zdálo, že se tito ptáci přesouvají do vyšších poloh. Teď jsou ale prý tyto výsledky sporné.
„Například na Českokrumlovsku zůstávají počty hnízd stejné, nebo dokonce mírně narůstají. Oproti tomu na Prachaticku, druhém okrese, který je vysoko položený, byla letos jen tři obsazená hnízda. To je poměrně výrazný úbytek,“ konstatuje Pykal.
Počet ptáků každý rok ovlivňuje i počasí. Letos byly podle českobudějovického ornitologa klimatické podmínky poměrně příznivé.
„Mláďata uhynula jen na asi 10 procentech hnízd, kde se vylíhla. Tragické to bylo loni. V celých jižních Čechách bylo vyvedeno mizivé procento mláďat,“ dodává Jiří Pykal.
Jak se bude dařit čápům v jižních Čechách v následujících letech, ukáže příští sčítání. Ornitologové ho provedou za deset let.