Kladrubský hřebčín požádá o více času na dokončení kompletní opravy

Seriál problémů a komplikací v kladrubském hřebčíně pokračuje. Ještě letos měla skončit kompletní rekonstrukce památky, jinak by hřebčínu hrozila ztráta 300milionové dotace z evropských fondů. Termín stavbaři nedodrží. O peníze by ale Kladruby přijít nakonec nemusely.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravy kladubského hřebčína jsou v polovině

Opravy kladubského hřebčína jsou v polovině | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Kladruby původní termín sice nestíhají, na katastrofický scénář je ale ještě brzy. Slíbenou dotaci hřebčín pustit nechce a připravuje žádost o prodloužení lhůty dokončení rekonstrukce. Podle ředitele Národního hřebčína Jiřího Machka by tahle možnost měla existovat:

„Máme oficiální informaci z ministerstva pro místní rozvoj, že se připravuje změna, která by měla umožnit žadatelům prodloužení realizace projektu do příštího roku 2015.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O opravách Národního hřebčína Kladruby mluvil Josef Kopecký

Šanci ale mají jen ti žadatelé, kterým plány narušily nečekané potíže.

„Objektivně nepředvídatelné okolnosti, které nastaly v průběhu realizace projektu,“ dodává Machek.

Komplikací je mnoho

Hřebčín tedy bude muset vysvětlit a doložit, proč nestihne dostavět a vyčerpat peníze včas. Na seznamu kladrubských komplikací je takových okolností celá řada.

Od policejní razie, až po nároky památkářů, které se měnily společně s tím, na co dělníci na stavbě narazili.

Hřebčín Kladruby nad Labem | Foto: Honza Ptáček

„Zásah orgánů činných v trestním řízení, insolvence na jednoho z našich dodavatelů, který byl v době vedoucím účastníkem sdružení. Navazoval všechny dodavatelské vztahy,“ vysvětluje vedoucí rekonstrukce hřebčína Lenka Dudová.

„Dalšími okolnostmi jsou, že stav jednotlivých objektů neodpovídá tomu, co předpokládá projektová dokumentace. Ani tyto důvody se nedaly předvídat.“

„A dalším jsou požadavky orgánů památkové péče,“ dodává Dudová.

Rekonstrukce přesto pokračuje

Neznamená to ale, že není hotového nic. Podle Lenky Dudové většina stavebních prací letos skončí. Neopravené zůstanou dva objekty ze čtrnácti.

„Máme problémy s dvěma objekty, což je kaple a lesovna, kde budeme prodlužovat práce nejspíše do května, protože některé práce nelze provádět, jestliže teplota nepřekročí 10 stupňů,“ uvedla Dudová.

Jestli s žádostí o prodloužení termínu uspěl, se národní hřebčín dozví do konce roku.

mkp, Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme