Litovel zdobí socha slavného zápasníka Gustava Frištenského

Před litovelskou sokolovnou dnes vyrostla socha slavného zápasníka Gustava Frištenského. Bronzovou sochu pořídilo město za více než milion korun, část nákladů uhradí dotace a také dary místních občanů. Místo před sokolovnou vybrali proto, že Gustav Frištenský na její stavbu částečně přispěl. Slavnostní odhalení sochy připravili na zítřek ve 13 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litovel nám. Přemysla Otakara | Foto: Aleš Spurný

Gustav Frištenský z bronzu váží 350 kilogramů a měří přes dva metry. Frištenský stojí s rukama v bok a na hrudi má medaile, které získával za vítězství v řeckořímském zápase po celém světě v první polovině 20. století.

V Litovli dodnes žijí i potomci slavného siláka, mezi nimi i jeho praneteř Zdeňka Frištenská.

„Gustav Frištenský tím, že cestoval po celém světě, tak ještě v době Rakousko-Uherska šířil ve světě svoje češství. Dbal na to, aby se správně psalo jeho jméno. Když někam přišel, tak všude říkal, že je z Česka,“ říká Zdeňka.

Gustav Frištenský | Foto: archiv

Autorem sochy před litovelskou sokolovnou je olomoucký sochař Jiří Finger.

„Mně na jeho osobnosti oslovil obrovský rozhled - jakým způsobem se pohyboval po světě v době, kterou si jen těžko představujeme. A také jeho obrovské vlastenectví,“ přiznává sochař.

Slavnostní odhalení sochy Gustava Frištenského naplánovali v Litovli na zítřejší odpoledne.

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme