Některým potravinovým škůdcům svědčí teplé počasí. Ohroženy jsou i brambory

Oteplení sebou přináší určitá hygienická rizika. Některé z potravin, které podléhají sezonním vlivům, tak mohou lidem při špatném skladování přivodit zdravotní potíže. V Královéhradeckém kraji se inspektoři často setkávají například s nekvalitními pozdními bramborami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brambory

Brambory | Foto: Fotobanka stock.xchng

V teplejším počasí se škůdci – konkrétně roztoči – mohou množit třeba v sušeném ovoci, jako jsou meruňky nebo fíky.

„Na vnitřní ploše sáčku vidíte takové bílé tečky, a když se podrobně zahledíte, tak vidíte, že se ty tečky pohybují. Pokud takový sáček otevřete, výrobek zapáchá po kvašení,“ přibližuje Tomáš Dymera z královéhradecké Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Viníkem je drobný roztoč mlékohub obecný, který zkvašuje přítomný cukr na kyselinu mléčnou. K ovoci se umí dostat i přes celofán nebo alobal a je zdraví škodlivý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Kristýna Štanderová zjišťovala, jaké potraviny ohrožují škůdci nejvíc

„Produkují nějaké enzymy, které jsou poměrně významně alergické, takže při pozření takové potraviny potom může dojít k alergickým reakcím nebo zažívacím potížím,“ upřesňuje mluvčí krajské hygienické stanice Veronika Krejčí.

Dalším výrobkem, jehož kvalitu ovlivňuje teplota, jsou pozdní brambory. S černými skvrnami hluboko v hlízách se prý inspektoři v Královéhradeckém kraji setkávají poměrně často.

„Z bramborárny, která má nějakých pět stupňů, se vyskladní. Projde to nějakým tepelným šokem a hlízy mohou mít nějaké mechanické poškození, pohmožděniny. A pak právě působením tepla na pohmožděných místech ty hlízy černají,“ vysvětluje Dymera.

Takové brambory sice nejsou zdravotně závadné, zákazník je ovšem může za určitých podmínek reklamovat.

„Vyhláška říká, že tyto černé skvrny v dužnině, které by zasahovaly do větší hloubky než pět milimetrů, nejsou povoleny. Jedná se pak o nejakostní hlízy. Ale tato vyhláška zároveň říká, že až šest procent hlíz může vykazovat nějaké nedostatky včetně těchto černých skvrn,“ dodává Dymera.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme