Opencard stála už více než miliardu, údaje o nákladech DP ale nejsou kompletní

Pražský projekt Opencard už stál víc než miliardu korun. Tvrdí to zpráva, kterou vypracoval odbor informatiky pražského magistrátu. Podle materiálu úředníci část nákladů účtovali mimo rozpočet Opencard. Peníze šly mimo jiné na poradenství, zpracování studií a další služby. Údaje od Dopravního podniku ale zatím nejsou úplné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Tomáš Adamec

„Magistrát hlavního města Prahy utratil na Opencard 968 milionů korun plus 42 milionů na interních nákladech. To byl provoz, mzdy zaměstnanců a nějaké pronájmy,“ přiblížila Radiožurnálu pražská radní Eva Vorlíčková (TOP 09).

Dodala, že magistrát ale zatím nemá k dispozici kompletní údaje o nákladech od Dopravního podniku. „Náklady, které Dopravní podnik s Opencard měl, zatím nemáme. Vyzvala jsem Dopravní podnik, aby tyto náklady předložil do 10. srpna, zatím jsem je ale ještě neobdržela,“ upřesnila radní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontroverzním projektu Opencard jsme na Rádiu Česko mluvili s ředitelkou US Businness School Praha a bývalou nezávislou zastupitelkou na pražském magistrátu Janou Ryšlinkovou.

Za dobu své existence vyvolal Opencard řadu podezření, zejména kvůli neprůhlednému přidělování zakázek. Před několika dny navrhla protikorupční policie obžalovat pět bývalých pracovníků pražského magistrátu, kteří měli uzavřít pro město nevýhodné smlouvy a připravit Prahu o 70 milionů korun. Počet obžalovaných podle policie nemusí být konečný.

Ukázkový příklad tunelování veřejných rozpočtů

Trestní oznámení na neznámého pachatele podala kvůli Opencard také ředitelka US Businness School Praha a bývalá nezávislá zastupitelka na pražském magistrátu Jana Ryšlinková.

„Považuji za pozitivní, že se magistrát snaží zmenšovat škody, které vznik Opencard zapříčinil. Špatné ale je, že policii nebylo umožněno vyšetřit trestní oznámení v celé jeho šíři. Zatím se zastavili u bodu dva, což jsou problémy se zadáváním veřejných zakázek,“ řekla na Rádiu Česko.

Ryšlinková upozornila, že projekt Opencard byl problémový od samotného začátku. „Je ukázkovým příkladem toho, jak se dají tunelovat veřejné rozpočty,“ zdůraznila.

Problémem Opencard je podle Ryšlinkové také to, že není dostatečně funkční. „Jednak je to zastaralá technologie a to, co kdysi bylo slibováno, že umožní Pražanům spoustu dalších výhod, s několika málo výjimkami vůbec neplní. Navíc to stojí další peníze,“ uvedla. Upozornila také, že obrovská databáze téměř milionu lidí je v rukou soukromých firem.

Kartu Opencard využívá jako tramvajenku nebo průkazku do knihovny přes 950 tisíc lidí. Hlavní město stojí provoz systému více než 60 milionů ročně.

Ondřej Černý, bre, Zuzana Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme