Psi v útulku mohli umírat zbytečně, zjistila kontrola. Ostrava podá trestní oznámení

Výsledky auditu v ostravském městském útulku pro psy ukazují, že zařízení nezvládlo epidemii infekční parvovirózy. Podle závěrů znalce mohla zvířata umírat zbytečně. Město proto podává trestní oznámení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psí útulek v Dobranově na Českolipsku. Nalezený německý ovčák

Psí útulek v Dobranově na Českolipsku. Nalezený německý ovčák | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

„Ta zjištění jsou závažná a trestní. Jsou zde skutečnosti, které nasvědčují spáchání trestného činu,“ říká ostravský primátor Tomáš Macura z hnutí ANO. Na výsledky kontroly bude reagovat podáním trestního oznámení na neznámého pachatele.

V zařízení vládl podle soudního znalce chaos. Personál se během epidemie nestaral o nakažené psy dostatečně. "Tyhle faktory mohly mít přímý důsledek, na to že rozsah té infekce a její důsledky byly takové, jaké byly. Připomeňme si, že ta infekce a její zvládání trvalo dva měsíce a životem v té době zaplatilo asi 40 psů,“ přibližuje primátor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Audit odhalil v ostravském útulku pro psy vážná pochybění. Více informací zjistila redaktorka Českého rozhlasu Iva Havlíčková

Vážné nedostatky podle výsledků auditu vykazoval také provozní řád. Zaměstnanci útulku ho prý navíc porušovali.

Přemrštěné údajně byly také nákupy zdravotnického materiálu, například tisíců rukavic a zbytečně drahých přístrojů. Útulek přitom ještě donedávna spadal pod ostravskou městskou policii. Ředitel strážníků Tomáš Harazim ale odpovědnost odmítá.

"Co se týče provozu útulku. My jsme tam měli poslední kontrolu v září, zhruba tři měsíce předtím než došlo k tomu nešťastnému onemocnění. A tehdy tam nebyly shledány žádné závady nebo nedostatky," upozorňuje Harazim. O tom, že soudní znalec poukázal na zbytečné nákupy vybavení a přístrojů, šéf městských strážníků prý nic neví.

Útulek měl vlastní veterinářku

Na rozdíl od jiných útulků v Česku mělo ostravské zařízení, o které pečuje městská policie, k dispozici vlastní veterinární lékařku.

Eva Matějová, která se o psy doposud starala, ale výsledky auditu odmítá: "S výsledky šetření soudního znalce nesouhlasím. Panu primátorovi jsem v jím určené lhůtě odevzdala odvolání proti tomuto rozsudku." V době epidemie prý pro záchranu psů dělala, co mohla. „Nejsem si vědoma žádného svého pochybení,“ tvrdí veterinářka.

Parvoviróza – akutní, vysoce nakažlivé virové onemocnění, které končí smrtí v důsledku dehydratace a bakteriální sepse. Onemocnění postihuje střevo, kostní dřeň, lymfoidní tkáň a svalovinu srdce myokard. Nemoc je nejvíce nebezpečná pro štěňata a starší psy. Výskyt parvovirózy byl poprvé zaznamenán v roce 1977 v americkém státě Texas.

Útulek, o který se stará městská policie, byl během epidemie uzavřen. Infekční průjmové onemocnění stálo život skoro 40 zvířat. Sedm psů na nemoc zemřelo, 30 jich muselo být utraceno. Na to, že v útulku není vše v pořádku, upozornil ostravský magistrát právě vysoký počet utracených zvířat.

Město už správu útulku strážníkům vzalo a vypovědělo i smlouvu s veterinární lékařkou. Kromě trestního oznámení připravuje také podnět na Komoru veterinárních lékařů ČR, aby postup veterinářky prošetřila.

Epidemii tak výjimečného rozsahu už dlouho nepamatují veterinární lékaři napříč Českem.

Rozruch kolem veterinářky Evy Matějové nezavládl poprvé. V minulosti se stala terčem kritiky z řad veterinářů, protože se nechala v útulku zaměstnat s tím, že bude kromě toulavých zvířat čipovat a léčit také psy strážníků.

Iva Havlíčková, Lenka Krejcarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme