Radnice v pražské Libuši chce zastavit stavbu delfíního cirkusu

Proti show s delfíny dovezenými z Ukrajiny sílí odpor ochránců zvířat i úředníků. Poté, co delfíní divadlo zakázal pražský magistrát, našel si pořadatel soukromé prostory v Praze-Libuši. A tvrdí, že nepotřebuje stavební povolení. S tím rozhodně nesouhlasí starosta této čtvrti Jiří Koubek. Tím spíš, že vůbec neví, co a jak se na pozemku nedaleko radnice děje. Dělníky, kteří tu pracují, totiž skrývá provizorní stan a dovnitř nikdo nevidí. Na dnešek je proto naplánovaná velká kontrola.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delfín, ilustrační obrázek | Foto: stock exchange, Norbert Habony

„Na tomto pozemku je stan, je tady už asi měsíc, možná pět týdnů, ve kterém probíhá nám neznámá stavební činnost, a my se domníváme, že je v rozporu se zákony,“ říká starosta pražské Libuše Jiří Koubek z TOP 09.

Zástupci Prahy 12 se už dvakrát neúspěšně pokoušeli dostat na pozemek a prověřit, co se tam děje. „A tudíž podle zákona vyzvali majitele pozemku, aby jim vstup na tento pozemek umožnil,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl starosta městské části Praha 12-Libuš Jiří Koubek

Starosta Jiří Koubek se dnes chce hlavně dozvědět, jaké stavební práce na ploše uprostřed čtvrti začaly. Provozovatel cirkusového delfinária pro téměř dva tisíce lidí Artur Kaiser ale tvrdí, že k tomu, aby show mohla v červnu začít, chybí už jen povolení pro dovoz delfínů. A předpokládá, že tento souhlas dostane.

„Cirkusový stan a vůbec stany toho charakteru stavební povolení nepotřebují. Nepotřebuje ho ani tribuna, která se nachází ve stanu, a stavební povolení tudíž nepotřebuje ani vodní scéna.“

„Samozřejmě je tady ještě kontrola ze Státní veterinární správy, která zkontroluje parametry vodní scény. A pak si troufám říct, po oznámení Městské části Praha 12-Libuš nemyslím, že by měli zapotřebí nějaké další povolení,“ prohlašuje provozovatel delfinária.

Podle organizace PETA je držení delfínů v zajetí kruté, ať je akvárium sebevětší

Číst článek

„Pokud budou bazény pevně spojeny se zemí, tak stavební povolení potřebuje. Pokud budou mobilní, tak se dostane zase do kolize se zákonem na ochranu zvířat proti týrání a příslušnou směrnicí, který zakazuje chov a využívání delfínovitých k drezuře v mobilních zařízeních. Domnívám se, že porušuje buď jeden zákon, nebo druhý, možná oba dva," tvrdí starosta Koubek.

Ministerstvo životního prostředí má na vydání povolení k dovozu delfínů z Ukrajiny do Čech čas do začátku května, správní řízení se ale může i prodloužit. Šéf resortu Tomáš Chalupa z ODS proto nechce dění kolem atrakce s delfíny komentovat.

„V okamžiku, kdy jste tím, který má rozhodnout v závěrečné fázi správního řízení, tak já se zásadně držím zásady, že dokud běží správní řízení, tak do nich ministr nemá vstupovat,“ říká ministr.

Putovní delfinárium je v Německu nemyslitelné. Problémy mají i ta kamenná

Číst článek

Jednoznačně proti jsou ale ochránci zvířat a lidé podepisují petici. Jednou z nespokojených je i Jana Ptačinská-Jirátová, která navíc v Praze 12 žije.

„Je to projekt, který nezachází správně se zvířaty. Mně osobně to vadí i v tom, že se zvýší provoz, samozřejmě i pro děti. S ohledem na celkové zatížení té městské části je to nepříjemné,“ dodává.

Rozhodnutí o tom, jestli stavba cirkusové atrakce s vodní plochou pro delfíny potřebuje stavební povolení, padne začátkem příštího týdne.

Lucie Husárová 1, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme